1. ČSR, Slováci a Aristoteles

21. mája 2023, zdrdol, Nezaradené Spoločnosť

V diskusii na Hlavných Správach pod mojim článkom „Niekoľkokrát malo Slovensko šťastie sprostých, ďalší raz ho už nemusí mať zaznelo kadečo a spomeniem aspoň jeden text:

„Mna okrem toho co ste napisal na vas stve, ze Slovakov obvinujete z vyhnania Nemcov zo Sudiet. Je to rovnaka loz, aku vedu Madari, ze ich Slovaci vyhanali zo Slovenska.“

Ak je pravdou, že autor tohto komentára pod nickom „ticho“ je vysokoškolským profesorom (ako tvrdí ďalší anonym „cynik“), tak je to veľmi smutná vizitka nášho vyššieho školstva – lebo nič také som nielenže nepovedal, ale si ani nemyslím. Pán „profesor“ (úvodzovky sú tu myslené ako citát, nie ako irónia – ja totiž neviem, kto sa za anonymom schováva) preukázal základné nedostatky z logiky. V mojom koši napokon skončili obaja, „ticho“ aj „cynik“, aj keď nie pre nedostatky v ich logike, ale pre neakceptovateľné správanie.

Nelogickosť „tichovho“ citátu vysvetlím pomocou Aristotelových štyroch aitiai (čosi  ako „vysvetlenia“), ktoré sú veľmi názorné, ale bežne sa žiaľ nevyučujú. Skúste sa teraz trochu sústrediť, ono by to malo byť súčasťou základného stredoškolského učiva o logike.

Aristoteles ako súčasť svojej epistemológie identifikoval a popísal štyri tzv. „aitiai“, ktoré videl za každým procesom alebo artefaktom v prírode:

(1) … existencia materiálu … (materiálna aitia), (2) … forma [eidos] … (formálna aitia), (3) … nezávislý agent … (výkonná aitia), (4) … koniec alebo účel (finálna aitia) …

(Aristotle, The Physics I 129, 131; Book II, Chap. III)

O čo tu ide, sa najlepšie dá pochopiť na príkladoch:

  1. Ak sochár chce nejakým spôsobom osláviť koncept rodiny (finálna aitia), môže si zvoliť trojčlenný výjav predstavujúci otca, matku a dieťa (formálna aitia), vybrať kameň ako materiál (materiálna aitia) a vytesať dielo (výkonná aitia).
  2. Alebo pripravenie kávy na kávovare: „materiálna aitia“ – kávové zrno, „formálna aitia“ – kávovar, „efektívna aitia“ – stlačenie spúšťacieho tlačidla, „finálna aitia“ – zámer pripraviť šálku kávy.
  3. Kto tieto príklady pochopil, tak sa ľahko orientuje aj vo večných hádkach o tom, či zabíjajú zbrane alebo ľudia.
  4. Poznámka: Moderná veda sa zaoberá len „materiálnou aitia“ a „efektívnou aitia“, kým „formálnu aitia“ a „finálnu aitia“ ignoruje. Toto je hlavná príčina krízy v modernej vede.

S nádejou, že ste pochopili teóriu Aristotelových vysvetlení, aplikujem ich teraz na proces vytvorenia 1. ČSR:

Materiálna aitia – zapojenie masy Slovákov ako množiny hlasov.
Formálna aitia – vytvorenie post-monarchického, liberálno-demokratického štátu.
Výkonná aitia – vyhlásenie 1. ČSR.
Finálna aitia – odstavenie Sudetských Nemcov od rozhodovania v novom štáte.

Výsledkom tohto procesu bolo vytvorenie ďalšej príčiny na vznik WWII (brutálne zaobchádzanie s Nemeckom a podvod pri vzniku Poľska nimi boli tiež).

Ani náhodou som teda netvrdil to, čo pán „profesor“ tvrdil, že som tvrdil. Potvrdil mi ale rozsah problémov, ktoré máme s našou inteligenciou ako vrstvou, s historiografiou a s logikou.

Linky:
Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)