Založ si blog

Dilema tých, čo chcú voliť „pronárodne“

V prvom rade treba povedať, že nejakú dilemu môže mať len niekto, kto sa začne nad nejakým problémom hlbšie zamýšľať, či už z vlastnej iniciatívy alebo pod vonkajším vplyvom.

Ďalším aspektom je, že ľudia, ktorí by mali byť zodpovední, dôležité pojmy neobjasňujú. Akademici, politici, hlavnoprúdové a dokonca ani tzv. „alternatívne“ médiá a ich komentátori, príslušné pojmy nedefinujú, aj keď ich takmer dennodenne používajú. Dôsledkom je, že sa konfliktné skupiny navzájom označujú rôznymi nezmyselnými nálepkami. Pripomína mi to grotesky z nemej filmovej éry, kedy sa zrazu strhne všeobecná mela a každý na každého začne hádzať sladkosťami, ktoré sú akoby „náhodou“ v hojných množstvách poruke.

Tu však moje prirovnanie a aj akákoľvek sranda končia. Na Slovensku sa neobhadzujeme sladkými rečičkami, ale slovnými nálepkami najodpornejšieho pôvodu a úrovne s cieľom nie vyvolať pobavenie, ale dehonestáciu politika a oklamanie diváka, prípadne očierniť nositeľa správy.

Slovenskí diváci sú v niektorých smeroch rýchlo učenliví, ako dostatočne vidno aj vo verejných diskusiách, vrátane tých pod mojimi článočkami. Smutným poznatkom je, že tak robia aj ľudia s očividne VŠ vzdelaním.

Slovo „národ“ v histórii podstatne menilo svoj obsah. Dôležité bolo v biblických časoch, ale po vzniku kresťanstva prakticky stratilo na význame a rozhodujúcim kritériom sa stala viera. Toto sa začalo meniť pod vplyvom osvietenstva, kedy sa objavila silná spoločenská objednávka na zničenie kresťanstva. A práve vtedy sa začal frontálny útok na najmocnejšieho spojenca európskeho kresťanstva – inštitút monarchie – a to za pomoci ateistickej vedy (Newton), filozofie (Kant) a znovuobjaveného, „vylepšeného“, tentokrát už ateistického, „národovectva“. Britský minister zahraničných veci a ministerský predseda Palmerston príznačne a všemožne v horúcich meruôsmych rokoch podporoval „pronárodné“ revolúcie vo všetkých krajinách, okrem svojej vlastnej. Nie, Briti nezačali podrážať medzinárodnú stabilitu až po WWII, ale omnoho, omnoho skôr.

Po WWI, kedy sa Britom, za pomoci USA, konečne podarilo rozbiť konkurenčné monarchie, tak koncept „národa“ zastaral a všetko, čo sa s týmto pojmom spája, je už nielen prežitkom, ale je pre vládnuce sily nebezpečenstvom. Nejedná sa tu len o „národný socializmus“, ale aj o samostatné „národné štáty“ v súčasnej EU.

Čo to má spoločné s prechádzkou dočasnými urnovými hájmi honosne nazývanou „Voľby do Národnej Rady Slovenskej republiky 2023“? Veľa. Slováci totiž patria medzi tých, pre ktorých slová ako „národ“ alebo „národný“ stále ešte znamenajú oveľa viac ako „Európa“ alebo „európsky“, čo sa rôzne politické strany pokúšajú podchytiť a zneužiť. V tomto prípade samy seba nálepkujú lichotivou, ale populistickou nálepkou „pronárodné“, hoci v skutočnosti robia politiku nezlučujúcu sa s týmto slovom.

  1. Smer vedie jednu politiku doma a inú na pôde EU parlamentu.
  2. ĽSNS nedostala možnosť aktívne zasiahnuť do slovenskej vládnej politiky a naďalej vedie romantický boj s veternými mlynmi v mene čistých hodnôt, ktoré síce mnohí Slováci s ňou zdieľajú, ale považujú za, ako to vyjadriť, „nepraktické“. Navyše je tu problém 1. ČSR a otázky okolo spoločenského zriadenia 1. Slovenského štátu, v ktorých vládne úplný chaos,  uprostred ktorého sa nachádza práve ĽSNS.
  3. Republika je viacej pragmatická ako ĽSNS a osobne by som bol veľmi rád, keby sa tieto dva trendy, teda „romantizmus“ ĽSNS a „pragmatizmus“ Republiky, podarilo v budúcnosti pretaviť do projektu spoločnej Ľudovej strany, ktorej súčasťou by boli obidve takéto krídla.
  4. Ten chaos okolo ĽSNS a čiastočne aj okolo Republiky pomáhajú živiť takmer všetky strany, vrátane Smeru a SNS. Nenahovárajme si, Republika a SNS v nijakej spoločnej vláde nemôžu byť. Danko, okrem „extrémizmu“, otvorene rozpráva aj o nemožnosti medzinárodnej akceptácie tak ĽSNS ako aj Republiky (o čo sa on sám výdatne v Moskve postaral). Dnešná SNS má navyše na rováši americkú vojenskú prítomnosť na Slovensku (vďaka pretlačeniu nákupu F16-ok počas poslednej vlády Smeru). Ak nie už teraz, ale najneskôr hneď po príchode týchto lietadiel na Slovensko budú minimálne na príslušné letiská namierené ruské rakety. Takto si ja rozhodne „pronárodnosť“ nepredstavujem.

Mojim malým, a viem, že dosť naivným, prianím do nasledujúcich volieb je, aby tak ĽSNS ako aj SNS vyzvali svojich voličov tentokrát voliť v prospech Republiky. Samozrejme s výhľadom na budovanie Ľudovej strany, jedinej možnosti na záchranu štátu Slovákov.

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Einstein a jeho teórie relativity

26.05.2024

Témy „Einstein a jeho teórie relativity“ som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som k tomu aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Einstein a jeho teórie relativity. Táto téma je dôležitá, lebo mnohí z vás veria tzv. „modernej vede“ a neuvedomujete si, že hoci váš [...]

Darwin a darvinizmus

17.04.2024

Témy Darwin a jeho evolučná teória som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Darwin a darvinizmus. Mnohí z vás celý život veria, že vaši pra-pra-pra-…predkovia boli potkany a skaly, ktoré boli prirodzene vytvorené z ničoho (tak ako [...]

Kopernik a Kopernikovský princíp

18.03.2024

Témy Kopernikovský princíp som sa pred zopár mesiacmi už trošku dotkol v blogu Kopernikovský princíp … Teraz pridávam niekoľko detailov. Málokto si uvedomuje, že dnešný spoločenský svetonázor je postavený na „modernej vede“, ktorá sa v stredoveku začala od skutočnej vedy odkláňať. Dnešná veda je založená na teóriách a špekuláciách, ktoré, aj keď [...]

Donald Trump, ucho, obväz

Trump s obviazaným uchom na zjazde Republikánskej strany, ľudia skandovali bojuj

16.07.2024 07:00

Keď Trump vkročil do haly v Milwaukee, kde sa zjazd koná, prítomní skandovali "Bojuj! Bojuj! Bojuj!" a zaťali ruky v päste.

dron

Milión dronov za rok? Na Rusov sa v ukrajinských pivniciach pripravuje armáda strojov

16.07.2024 06:38

Námestník ukrajinského ministra pre digitalizáciu chce, aby Ukrajinci vyrábali za rok milióny dronov.

ATACMS, rakety

ONLINE: Pentagón vysvetlil, prečo nechce povoliť Ukrajine útočiť americkými raketami hlboko v Rusku

16.07.2024 06:30, aktualizované: 06:58

Napriek tomu, že Spojené štáty povolili Kyjevu používať americké zbrane pre útoky na ruskom území blízko hraníc, ich použitie hlbšie v Rusku odmietajú.

Biden

WSJ: Miliardár Musk chce naliať do Trumpovej kampane 45 miliónov dolárov mesačne

16.07.2024 06:09

Americký miliardár Elon Musk chce venovať mesačne zhruba 45 miliónov dolárov organizácii, ktorá usiluje o zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 94193x
Priemerná čítanosť článkov: 3140x

Autor blogu

Kategórie