Založ si blog

Orbánove poznámky v kontexte Diktátov z Versailles a Trianonu.

K historiografii, teda popisu histórie, sa pristupuje prevažne dvomi spôsobmi. Jeden je dlhodobý, akademický a premieta sa do vyučovacieho procesu na školách cez štátom schválené (v skutočnosti nariadené) osnovy učebníc. A tým druhým sú okamžité vyhlásenia súčasných politikov a komentátorov zaznievajúce v médiách pri rôznych príležitostiach. Jestvujú aj ďalšie spôsoby referovania o histórii, ako sú napríklad neakademické knihy alebo svojpomocné videá a blogy (ako je aj tento), ale tieto vplývajú na historické povedomie más nepatrne.

Mediálnu príležitosť na zamyslenie nad našimi dejinami nám pred niekoľkými dňami ponúkol predseda vlády Maďarska Viktor Orbán, ktorý zase raz oslovil menšinu slovenských občanov maďarského pôvodu a pri tej príležitosti, okrem toho, že ich vyzval na väčšiu jednotu, hovoril aj o „práci pre vlasť na odtrhnutých územiach„.

Pripomeňme si najprv, že našim akademikom a historikom sa akosi „nechce“ diskutovať o 1. ČSR a o 1. Slovenskom štáte, mnohým z nich zrejme ide v prvom rade o miesta a pozície. Skúsme sa preto tentokrát zamyslieť bez nich s tým, že nevynechávame my ich, ale spôsobujú to oni sami a „systém“.

Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí SR zareagoval na Orbánov výrok vyhlásením, v ktorom sa hovorí že „Československo (a neskôr Slovensko) či Maďarsko sú rovnakými nástupníckymi štátmi Rakúsko-Uhorska. Od dnešného Maďarska teda nemohlo byť nič odtrhnuté„.

Ozvali sa aj viacerí politici a takpovediac svorne Orbánov výrok odsúdili. Dokonca aj taký Michal Šimečka z PS, ktorého identifikovať s nejakou náklonnosťou k „tejto krajine“ by bolo veľkým preháňaním, sa vyjadril, že „rozprávať o Slovensku ako spravil Orbán, je neprípustné“.

A v tzv. „alternatívnom médiu“ Slobodný vysielač („Čo týždeň dal 29 – 2023-0810“) som si vypočul, že by sme Orbánovi mali pripomenúť 1000-ročný útlak Slovákov Maďarmi. To je samozrejme nezmysel vychádzajúci z neznalosti histórie Uhorska a Slovenov, žiaľ často opakovaný. Na pripomenutie: Maďari a maďarstvo boli „vynájdení“ a „vynájdené“ až na konci osvietenstva, koncom 18. storočia. Dovtedy staromaďarčinou hovorilo len jednociferné percento ľudí v Uhorsku, prevažne sedliakov. Uhorsko bolo zrovnoprávnené s Rakúskom r. 1867 a až potom sa začala silná maďarizácia, a to nielen Slovákov, a tá trvala prakticky až do konca 1. svet. vojny r. 1918, takže približne „len“ niečo vyše 50 rokov. To, že sme sa pomaďarčovaniu nedostatočne bránili, si potom „odniesli“ Sudetskí Nemci v 1. ČSR a prispelo to k príčinám 2. svet. vojny.

A teraz k udalostiam bezprostredne po 1. svet. vojne. Víťazné mocnosti sa s Nemeckom vysporiadali Diktátom vo Versailles r. 1919 a s Uhorskom Diktátom v Trianone r. 1920.

Trianonom bolo Uhorsko rozdelené do viacerých nástupníckych štátov, vznikla aj Československá Republika a Maďarské kráľovstvo bolo vytýčené podľa toho ako sa skončili boje v novembri a decembri r. 1918. V okolitých štátoch sa vtedy ocitlo zhruba 3.3 milióna Maďarov. Ale aj v Maďarskom kráľovstve sa ocitli napríklad aj státisíce Slovákov. Maďari mali zaplatiť okolitým krajinám aj nejaké reparácie.

Nemecko pristúpilo na zastavenie bojov 11.11.1918 na základe 14 bodov prezidenta Wilsona. Nemci prišli o viaceré územia, ale čo bolo najhoršie, v cudzine sa ocitlo ďalších 7 miliónov Nemcov (okrem 3 miliónov Sudetských Nemcov). 14 bodov prez. Wilsona sa nedodržalo (bod XIII: „An independent Polish state should be erected which should include the territories inhabited by indisputably Polish populations”). Nemci museli platiť astronomické reparácie. A toto všetko napriek tomu, že v 1. svet. vojne údajne nepadol ani jeden výstrel na nemeckej pôde.

Na rozdiel od Nemecka, z maďarskej strany pravidelne počuť sťažnosti o tom, že Trianon bol ku nim nespravodlivý a treba ho revidovať, najmä čo sa týka území s ľuďmi maďarského pôvodu. Nie som si vôbec istý, či si Maďari celkom uvedomujú, že čo tu riskujú. Ťažko si totiž predstaviť, že by niekto znovuotvoril a „naprával“ Diktát z Trianonu. A ak by sa tak aj stalo, že by sa to obišlo bez znovuotvorenia a „naprávania“ Diktátu z Versailles.

To je nerealistické a maďarskí predstavitelia to veľmi dobre vedia. Z tohoto celého mi vychádza ako najpravdepodobnejšia možnosť, že o nijaké znovuotváranie Trianonu sa nesnažia, ale narážkami na Veľké Maďarsko politicky hrajú najmä na city vlastných domácich obyvateľov a voličov. Je to nebezpečná hra, proti ktorej sa treba rázne postaviť politicky na najvyššej úrovni (prezident(ka), premiér) a akademicky (vysvetľovaním histórie Uhorska, maďarizácie a 1. ČSR). Nevidím však ani jedno ani druhé.

Linky:
Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Darwin a darvinizmus

17.04.2024

Témy Darwin a jeho evolučná teória som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Darwin a darvinizmus. Mnohí z vás celý život veria, že vaši pra-pra-pra-…predkovia boli potkany a skaly, ktoré boli prirodzene vytvorené z ničoho (tak ako [...]

Kopernik a Kopernikovský princíp

18.03.2024

Témy Kopernikovský princíp som sa pred zopár mesiacmi už trošku dotkol v blogu Kopernikovský princíp … Teraz pridávam niekoľko detailov. Málokto si uvedomuje, že dnešný spoločenský svetonázor je postavený na „modernej vede“, ktorá sa v stredoveku začala od skutočnej vedy odkláňať. Dnešná veda je založená na teóriách a špekuláciách, ktoré, aj keď [...]

Svetové vojny a dnešné Slovensko

05.01.2024

Je tomu už vyše 20 rokov, ale spomínam si na to takmer ako by to bolo dnes. Práve som vtedy konzultoval pre Harvardskú univerzitu v Cambridge, MA, keď v jednej TV relácii na stanici CSPAN historik Michael Beschloss vyslovil vetu: „Medzi historikmi už neplatí kedysi verejne prijatá téza, že za vznik 1SV (1. svet. vojna) mohlo výlučne Nemecko“. Toto ma veľmi zaujalo, lebo veď [...]

ocenenie, prezidentka, Andrej Matišák

Prezidentka ocenila redaktora Pravdy. Čaputová odovzdala Matišákovi medailu súvisiacu s výročím vstupu do NATO a EÚ

30.04.2024 16:35

Prezidentka Slovenskej republiky sa poďakovala 28 osobnostiam za ich prínos v kontexte členstva štátu v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

parlament, fico

Nájde sa 90 poslancov? Gašpar zhodu pri ústavných sudcoch neočakáva. Opozícia hovorí, že sa čaká na Ficove rozhodnutie

30.04.2024 16:30

Zástupcovia opozície hovoria o obštrukcii a o tom, že koalícia čaká, či bude sa bude chcieť uchádzať o post aj Robert Fico.

France Macron

Uvidia Parížania Macrona plávať v rieke? Minister spravodlivosti sa nepridá, lebo mu prekáža teplota vody

30.04.2024 15:00

Od leta 2025 umožnia ľuďom zaplávať si v Seine, v ktorej platí zákaz kúpania už od roku 1923. Pozdĺž troch úsekov rieky budú mať k dispozícii šatne i sprchy.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 89146x
Priemerná čítanosť článkov: 3074x

Autor blogu

Kategórie