Darvinismus a vodcovia v 20. storočí

Západní historici (slovenskí nie, tí čušia) sa líšia v tom, či známi vodcovia 20. storočia (väčšinou spomínaní sú Stalin, Hitler, Mao a Pol Pot, ja pridávam ešte Churchilla) boli ovplyvnení darvinizmom, a teda či za desiatky miliónov úmrtí zodpovedá aj Darwinovo učenie. Je takéto prepojenie opodstatnené?

Kto chce preskočiť moju malú analýzu, tak môže prejsť rovno k ZÁVERu.

* * * * *

Traja z týchto piatich ľudí, teda Stalin, Mao a Pol Pot, boli priamo zapletení do komunistických myšlienok. Vráťme sa preto najprv do 19. storočia, kedy sa formalizovala a popularizovala tak komunistická ideológia, ako aj Darwinova evolučná teória.

Marx a Engels prvýkrát publikovali Manifest komunistickej strany (1848), základ komunistického hnutia, ešte predtým ako poznali Darwinovu prácu. Avšak do času, keď Marx publikoval svoju kritiku politickej ekonómie, Das Kapital (1867), už si s úctou prečítal O pôvode druhov (1859):

[Z Marxovho listu Lassalleovi, 16. januára 1861]

Darwinova práca je najdôležitejšia a vyhovuje môjmu účelu v tom, že poskytuje základ v prírodných vedách pre historický triedny boj. Človek sa, samozrejme, musí zmieriť s nemotorným anglickým štýlom argumentov. Napriek všetkým nedostatkom, tu je to, kde po prvýkrát „teleológia“ v prírodných vedách nielen dostala smrteľnú ranu, ale jej racionálny význam je empiricky vysvetlený.

Teraz k darvinizmu a jeho dôsledkom. Zmätok začína, ako často, pri zahmlenej terminológii. Oxfordský slovník napríklad definuje darvinizmus ako „teóriu evolúcie druhov prirodzeným výberom, ktorú rozvinul Charles Darwin“, čo je nedostatočná a aj nepresná definícia. Oveľa podrobnejší základ pre diskusiu ponúka Charles Hodge, ktorý špecifikuje kritériá na identifikovanie darvinizmu:

… zdá sa, že darvinizmus zahŕňa tri zreteľné prvky. Po prvé, evolúcia alebo predpoklad, že všetky organické formy, rastlinné a živočíšne, boli vyvinuté alebo sa vyvinuli z jednej alebo niekoľkých prvotných živých baktérií; Po druhé, že tento vývoj bol ovplyvnený prirodzeným výberom alebo prežitím najschopnejších; a tretím, a zďaleka najdôležitejším a jediným osobitým prvkom jeho teórie je, že tento prirodzený výber je bez dizajnu, vedený neinteligentnými fyzickými príčinami.

[Pridaný dôraz]

Poďme teda porovnať evolucionistické stanoviská spomenutých vodcov pomocou Hodgeovej definície.

Josif Stalin

Vyjadrenie zo Stalinovej vlastnej knihy ukazuje, že spĺňal prvé Hodgeovo kritérium:

Čo je materialistická teória?

Všetko na svete sa mení, všetko v živote sa vyvíja, ale ako prebiehajú tieto zmeny a v akej forme tento vývoj pokračuje?

Vieme napríklad, že Zem bola kedysi žeravou, ohnivou hmotou; potom postupne chladla, objavili sa rastliny a zvieratá, po vývoji živočíšnej ríše nasledoval výskyt určitého druhu opice a po tom všetkom nasledoval výskyt človeka.

Stalin vyštudoval cirkevnú školu a vstúpil do seminárnych štúdií, aby sa stal kňazom gruzínskej pravoslávnej cirkvi, avšak potom, pod Darwinovým vplyvom, svoju vieru stratil. Čítanie O pôvode druhov v mladom veku ho priviedlo k ateizmu.

Mao Tse Tung

Mao v prejave k ľuďom vysvetľuje svoje dialektické a evolučné názory na vývoj vesmíru, života a ľudstva:

Aj vesmír podlieha zmene, nie je večný. Kapitalizmus vedie k socializmu, socializmus vedie ku komunizmu a komunistická spoločnosť sa stále musí transformovať, tiež bude mať aj začiatok a koniec, určite bude rozdelená na fázy, alebo tomu dajú iné meno, nemôže to zostať konštantné. Ak by existovali len kvantitatívne zmeny a žiadne kvalitatívne zmeny, bolo by to v rozpore s dialektikou. Na svete nie je nič, čo by nevzniklo, nevyvinulo sa a nezmizlo. Opice sa premenili na ľudí, vzniklo ľudstvo; nakoniec celý ľudský rod vymizne, môže sa zmeniť na niečo iné, v tom čase prestane existovať aj samotná Zem. Zem musí byť určite zničená, tiež Slnko vychladne – už je oveľa chladnejšie ako v dávnych dobách.

A v diskusii s Helmutom Schmidtom Mao prezradil, že medzi nemeckými osobnosťami, ktoré ovplyvnili jeho duchovný pokrok bol tiež evolucionista Ernst Haeckel.

Pol Pot

Pol Pot sa o marxizme dozvedel počas svojich neúspešných technických štúdií vo Francúzsku a pomohol implementovať jeho kambodžskú verziu, ktorá nakoniec mala málo spoločného s marxizmom alebo komunizmom.

O názoroch Pol Pota na evolúciu nie je veľa informácií. Podľa anglického novinára Paula Johnsona bol Pol Pot oboznámený s myšlienkou evolúcie svojím profesorom Jeanom-Paulom Sartrom počas štúdia vo Francúzsku.

Adolf Hitler

Pri zvažovaní, či bol Hitler darvinista podľa Hodgeových kritérií, môžeme siahnuť k primárnym zdrojom. Adolf Hitler vo svojom verejnom prejave povedal:

Aj ja som veriaci, síce hlboko vnútorne veriaci, a verím, že Prozreteľnosť si váži ľudské bytosti a tých, ktorí skúškou Prozreteľnosti neobstoja, ale ňou zlomení nie sú k väčšiemu predurčení. Je prirodzenou nevyhnutnosťou, že v tomto výbere len silnejší pretrvajú.

(Z prejavu z 8. novembra 1943 v Löwenbräukeller v Mníchove.)

Hitler vo svojich prejavoch mnohokrát obracia svoju pozornosť na Prozreteľnosť a tento termín používa nie ako rečnícky nástroj, ale ako odkaz na transcendentnú bytosť, Boha. Videl sa ako kresťanský nacionalista a o ateizme a ateistoch často hovoril s neúctou. Hitler teda nespĺňa tretie Hodgeovo kritérium.

Winston Churchill

K tejto bežnej plejáde neslávnych vodcov 20. storočia som zaradil aj Winstona Churchilla, ktorý zohral rozhodujúcu rolu pri rozdúchaní „Sedavej“ alebo „Falošnej“ vojny do skutočnej (druhej) svetovej vojny.

Churchill v článku „The River of Life“ tvrdí, že ľudia sú jednoducho prirodzeným produktom darvinovskej evolúcie.

John Charmley, britský akademický a diplomatický historik, napísal, že Churchill považoval britskú nadvládu na celom svete vo forme Britského impéria za prirodzený dôsledok sociálneho darvinizmu.

Neexistujú nijaké presvedčivé indície o tom, že Churchill veril v Boha.

* * * * *

ZÁVER:

Môžeme teraz zhrnúť: Stalin, Mao a Churchill spĺňajú všetky tri Hodgeove kritériá darvinizmu. Všetci traja uznávajú medzidruhový vývoj (prvé Hodgeovo kritérium), prežitie najschopnejších (druhé kritérium) a ateizmus (tretie kritérium). Hitler spĺňa len druhé kritérium. O evolučných názoroch Pol Pota a Churchilla nie je veľa priamych informácií.

Stalin a Mao sú teda darvinisti podľa definície Charlesa Hodgea, zatiaľ čo Hitler nie je (Richards tiež dospel k záveru, že Hitler nebol darvinista.), Pol Pot je nejasný a Churchill vysoko pravdepodobne darvinista je. A takmer identicky môžeme týchto vodcov zoskupiť podľa ich vzťahu ku komunizmu.

Tí, ktorí teda zjednodušene označujú všetkých spomínaných vodcov za darvinistov, robia veľmi zlú službu historiografii.

Ale je tu aj ďalší aspekt konfrontovania spomínaných vodcov s darvinizmom: západné elity, sami pyšní darvinisti, pochopiteľne, nechcú byť spájaní s krviprelievaniami 20. storočia a akýmkoľvek diskusiám o „kriminálnych darvinistoch“ sa preto striktne vyhýbajú. Prepojenie tu však je. Liberálne demokracie nielenže odmietli informovať o sovietskych zverstvách v 20. a 30. rokoch 20. storočia a kryli ich, ale aj rôznymi spôsobmi pomáhali sovietskemu režimu. A o desaťročia neskôr podporovali aj režim Pol Pota. Toto zmýšľanie pokračuje v našej dobe, tentoraz globálne. Aj keď služobníci hlavného prúdu kričia o akomkoľvek čo i len teoretickom prepojení pravicových extrémistov so zločinmi na Západe, pokrytecky pritom zľahčujú ľavicovo-extrémistické zločiny doma alebo kdekoľvek vo svete.

Zdroje:

Hodge, Ch.: What is Darwinism?

Stalin, J. V.: Anarchism or socialism?

Marx, K.; Engels, F. Collected Works, Letters 1860-64

Richards, R. J.: Was Hitler a Darwinian?

Linky:

Geneza západneho svetonázoru

Youtube – Zdenko Drdol

Tag:

27. augusta 1944 — Podsuchá-Biely Potok

29.03.2025

Čím som starší, tým viac si uvedomujem, ako málo my Slováci poznáme vlastné dejiny. O niektorých udalostiach týkajúcich sa priebehu puču zvaného „SNP“, ktorý stále nad nami verejne visí ako akási slávobrána, som sa napríklad dozvedel len pred pár rokmi z knižky Milana S. Ďuricu „Dejiny Slovenska a Slovákov“. Dostal som sa k nej viac-menej náhodou. V jej 4. [...]

Liberálna demokracia — slon v obývačke

23.03.2025

Keď sa povie „v obývačke je slon“, tak to znamená, že jestvuje očividný problém alebo zložitá situácia, ale ľudia o tom nechcú hovoriť. V danom prípade „obývačkou“ myslím západnú civilizáciu a „slonom“ tzv. „liberálnu demokraciu“. V prvom rade si treba uvedomiť, že „liberálna demokracia“ nie je „liberálnou“ a nie je ani [...]

USA boli jazýčkom na váhach v 1. a 2. svetovej vojne a budú aj v tretej, ak nejaká bude

12.03.2025

Aspoň mimo mainstreamových stránok sa konečne prestaňme klamať, žijeme predsa stále v propagande nielen druhej ale dokonca ešte aj prvej svetovej vojny. Je tomu už vyše 20 rokov, ale spomínam si na to takmer ako by to bolo dnes. Práve som vtedy konzultoval pre Harvardskú univerzitu v Cambridge, MA, keď v jednej TV relácii na stanici CSPAN americký historik Michael [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj vraj už na leto pripravuje voľby. A má dobré šance vyhrať

31.03.2025 20:00

Volodymyr Zelenskyj vydal pokyn, aby sa na Ukrajine po uzavretí prímeria konali prezidentské voľby. Najprv však treba zrušiť stanné právo. Informoval o tom britský týždenník The Economist.

Tomáš Taraba

Viaceré organizácie odmietajú plán ministra Tarabu na odstrel 350 medveďov

31.03.2025 19:38

Pripomínajú, že plošný odstrel je v rozpore s medzinárodnými záväzkami.

medveď hnedý

Medveď zabil 59-ročného muža v Detve. Ľuďmi lomcujú emócie, podľa miestnych sa na tragédiu len čakalo

31.03.2025 18:45

V meste vládnu strach a nervozita. Nahnevaní ľudia zdôrazňujú, že veľkým počtom šeliem sú obklopení už roky, no problém sa neriešil.

EÚ / Donald Tusk / Donald Trump /

Poľsko apeluje na rozum v Bielom dome. Tusk vyzval Trumpa, aby si rozmyslel uvalenie ciel na najbližších priateľov

31.03.2025 18:38

Spolupráca je vždy lepšia ako konfrontácia, apeloval Tusk.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 117917x
Priemerná čítanosť článkov: 2742x

Autor blogu

Kategórie