Najprv dve slovníkové definície:
fašizmus, politická ideológia a masové hnutie, ktoré dominovali v mnohých častiach strednej, južnej a východnej Európy v rokoch 1919 až 1945 a ktoré mali prívržencov aj v západnej Európe, …
Hoci sa fašistické strany a hnutia od seba výrazne líšili, mali mnoho spoločných charakteristík, vrátane extrémneho militaristického nacionalizmu, pohŕdania volebnou demokraciou a politickým a kultúrnym liberalizmom, viery v prirodzenú sociálnu hierarchiu a vládu elít a túžby vytvoriť Volksgemeinschaft (nemecky: „ľudové spoločenstvo“), v ktorom by boli individuálne záujmy podriadené dobru národa.
(https://www.britannica.com/topic/fascism)
neofašizmus, fašistami inšpirované politické hnutie, ktoré vzniklo v Európe v desaťročiach po porážke fašizmu v druhej svetovej vojne.
Podobne ako predchádzajúce fašistické hnutia, aj neofašizmus obhajoval extrémny nacionalizmus, staval sa proti liberálnemu individualizmu, útočil na marxistické a iné ľavicové ideológie, oddával sa rasistickému a xenofóbnemu hľadaniu obetných baránkov a presadzoval populistickú pravicu-krídlové ekonomické programy. Na rozdiel od fašistov však neofašisti zvalili väčšiu vinu za problémy svojich krajín na neeurópskych prisťahovalcov ako na ľavičiarov a Židov, prejavovali malý záujem o to, aby sa Lebensraum (nemecky: „životný priestor“) uskutočnili vojenským dobývaním iných štátov a vynaložili spoločné úsilie, aby sa vykreslili ako demokratickí a „hlavný prúd“.
(https://www.britannica.com/topic/neofascism)
A teraz slovenský „expert“ na fašizmus (spomína ho snáď aj na svojich receptoch), bloger Peter Lipták:
„Pri fašizme ide o prepojenie politickej moci s finančnou oligarchiou, čo umožňuje takejto moci v záujme zisku zodreť z ľudí kožu. Čiže primárne fašizmus nemá nič spoločné s nacionalizmom.“
(https://blog.hlavnespravy.sk/36840/odkaz-od-hviezdoslava/)
Na základe tejto Liptákovej definície je Európska únia „fašistická“, a nielen to. Keďže Slovensko je hlboko prepojené s finančnou oligarchiou tiež (banky majú zisky okolo 1 mld. EUR ročne, teraz sa ukazuje podobný rozsah a prepojenie cestného mýta atď., atď., atď.), tak aj súčasné Slovensko je „fašistické“. Nemôžem súhlasiť menej.
Prečo sa týmto vôbec zapodievam? – Preto, lebo tieto táraniny a zlátaniny predstavujú hlboký a typický problém v slovenských dejinách pretrvávajúci až do súčasnosti. Všade dookola nám kadekto maľuje na stenu nesprávneho čerta – „fašizmus“ (alebo jeho odtieň nacizmus) a takto, či už úmyselne alebo z babráctva, zahmlieva skutočné problémy.
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov bojuje desaťročia proti imaginárnemu nepriateľovi, lebo na Slovensku nikdy fašizmus nebol ani počas 2SV a nie je ani v súčasnosti.
Toľko k pani Columbovej na Slovensku.
Linky:
Ja o voze, vy o kozách. ...
...no veď zlodej kričí chyťte zlodeja! ...
zdrdol, precital som si clanok, na ktory v... ...
Celá debata | RSS tejto debaty