Založ si blog

Na Slovensku zlyháva inteligencia, dlhodobo.

Mnoho Slovákov je zmätených z vývoja v posledných rokoch a desaťročiach a nečudo, že zhruba tretina oprávnených voličov sa v budúcich voľbách opäť voliť nechystá. Nevedia koho voliť a ani prečo.

Dlhé roky som nevedel pochopiť, ako bolo možné, že naši predkovia sa nielenže zhruba 50 rokov nechali pomaďarčovať (1867-1918), ale našou oficiálnou historiografiou aj politikou doteraz akceptujeme prisvojenie si (predsa tiež aj nášho) Uhorska novovytvoreným národom Maďarov. Niektorí asi viete, že do nemčiny sa Maďarsko aj Uhorsko prekladá ako „Ungarn“, do angličtiny zasa ako „Hungary“, avšak už nie tak mnohým je známe, že ľudia hovoriaci týmito jazykmi ani len netušia, že Uhorsko bola po stáročia aj naša, slovenská  a plnohodnotná vlasť. A žiaľ nevie to stále ani mnoho Slovákov a tárajú o akomsi „1000 ročnom slovenskom útlaku pod Maďarmi“.

V posledných rokoch si však myslím, že som na stope k vysvetleniu tejto mojej dilemy. Totiž to slovenské, chorobne submisívne, správanie počas plandémie (voči covido-mafii), ale najnovšie aj počas ukrajinskej krízy (voči americkým hegemonistom a ich domácim prisluhovačom) má toho istého menovateľa ako to bolo v prípade „maďarského Uhorska“ a pomaďarčovania – impotentnú slovenskú inteligenciu.

Dnešná slovenská mentalita „ovce idúcej na bitúnok“ priam bije do očú. „Máme sa lepšie ako v komunizme!“ „Nemusíme už stáť v radoch na mäso a mandarínky“ „Dostať toaletný papier!“ „Môžeme ísť do cudziny!“ Čo tam po tom, že našou sprostosťou sú na nás nasmerované ruské rakety. – Opravte ma, ak sa mýlim.

A čo robí slovenská inteligencia? Zase si neplní svoju úlohu, ktorou podľa môjho skromného názoru je ukazovať národu „cestu“, kultúrou, politikou, filozofiou a aj logikou. – Veď sa len pozrite na tú zberbu, ktorá nám dnes vytvára zákony a „vládne“ (diktuje). Škoda dlhšieho vysvetľovania, lebo toto snáď už všetci vidia a majú na to aj svoj názor, či už taký alebo onaký. Avšak čo väčšina Slovákov nebadá, je, že ani tá samozvaná, tzv. „alternatíva“ nijakú „cestu“ neukazuje. Totiž len komentovať (napr. ako Kulturblog), zosmiešňovať (napr. ako Infovojna) alebo prognózovať (napr. ako prof. Staněk) sú dobré a v určitých situáciách vhodné metódy, ale isto nie postačujúce pre ďalšie ukazovanie smerovania spoločnosti. O hlbšie analýzy a akékoľvek vytyčovanie cieľov očividne v slovenskej inteligencii nikto nestojí.

RNDr. Zdenko Drdol:

Problémy dnešnej doby – https://youtu.be/hUlVY6dFofc

Korene dnešnej doby – https://youtu.be/XDfdvPWWmBg?t=0

Kulturblog; Umelá inteligencia a transhumanizmus – https://youtu.be/S97e_SUDuz0?t=671

Kulturblog; Logika a realita – https://youtu.be/nSdSF-VrV4I?t=649

Tag:

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

29.11.2023

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však tento súvis neuvedomuje a napríklad aj na Hlavných správach, keď sa pozriete do rubriky [...]

Slováci sú dvakrát rozvedení. Ale sú aj bez záväzkov?

16.11.2023

Väčšina z vás zrejme netuší, o čom tento nadpis je. Pritom nie je formulovaný v štýle „nadpis je jedna vec, článok druhá“ a nie je to ani nejaký „clickbite“ (chyták na získanie pozornosti čitateľa, nadhodiac len nejakú triviálnu informáciu), ako je to bežné takmer vo všetkých dnešných slovenských periodikách. Nedorozumenie spočíva najmä v [...]

Liberálno-demokratické smerovanie Slovenska

13.10.2023

Takže ďalšie voľby sú za nami a aj tieto sme (ste) príkladne zorali. Efektívne, tzv. „sociálni demokrati“ („Smer 1“, „Smer 2“, „Smer 3“), nech už toto označenie znamená čokoľvek, budú síce vystavení silnej „progresivistickej“, ale nijakej ľudovej opozícii v parlamente. Nula! Slovenská politika je tak na ďalšie roky obmedzená na hašterenie dvoch [...]

protest, ušp, sas, kdh, ps

Tisíce ľudí zaplnili Námestie slobody. Opozícia zvolala protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry

07.12.2023 18:00, aktualizované: 19:40

Slovensko pred zásahmi do fungovania právneho štátu varovala aj eurokomisia, súhlasili s ňou aj USA, čo pobúrilo Fica.

šutaj eštok

Vyše 168-tisíc 'ružovým vodičákom' sa končí platnosť, upozorňuje rezort vnútra

07.12.2023 17:07

Šutaj Eštok kritizoval, že čistopisy preukazov boli objednané formou priameho rokovacieho konania. Poukázal na porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

počítač, ruky, bankovníctvo, hacker, klávesnica, písať

Výhražné emaily neprestali. Dostali ich ďalšie dve školy

07.12.2023 16:46, aktualizované: 18:40

Prípadom sa okamžite začali zaoberať príslušníci Národnej kriminálnej agentúry.

šimkovičová

PS podalo podnet na Šimkovičovú za účinkovanie v internetovej televízii. Ministerka obvinenie odmieta

07.12.2023 16:19, aktualizované: 20:50

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová svojím vystupovaním vo vysielaní TV Slovan porušuje zákon, tvrdí Progresívne Slovensko.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 75200x
Priemerná čítanosť článkov: 2892x

Autor blogu

Kategórie