Založ si blog

Na Slovensku zlyháva inteligencia, dlhodobo – časť II

Mojou snahou je, aby sa dôležitými témami začali verejne zapodievať zodpovední ľudia. Ozval sa Maríán Tkáč, bývalý predseda Matice slovenskej, ktorý citát z môjho predošlého blogu o slovenskej inteligencii použil vo svojom blogu “Žijú a žili niekedy „Slovieni“? Pred rokom 1883 nežili“. Vážim si jeho vstup a krátko zareagujem na tomto mieste, lebo problém inteligencie je súčasťou aj mnou načatej témy.

Pôvodne som napísal: „O hlbšie analýzy a akékoľvek vytyčovanie cieľov očividne v slovenskej inteligencii nikto nestojí.“

Tkáč uviedol: „… o čo – podľa Drdola – očividne v slovenskej inteligencii nikto nestojí. Tu by som si dovolil nesúhlasiť: stojí veru, stojí, ale …“

Toto skomentujem, lebo vynechanie slov „O hlbšie analýzy a akékoľvek vytyčovanie cieľov“ mení význam mnou tlmočeného textu. Je to dôležité preto, lebo ja naozaj nijaké hlbšie verejné úvahy a analýzy v oblastiach kultúry, politiky, filozofie, logiky (a to som vtedy ešte nespomenul napríklad vedu a históriu) nevidím. Niekde v odborných kruhoch možno nejaké sú, ale pred verejnosťou sa inteligencia prezentuje zvyčajne iba komentovaním a analyzovaním dôsledkov, avšak bez rozoberania príčin, pričom práve o tie ide. Tento nedostatok je živnou pôdou pre zmätenosť ľudí, ktorí ani len netušia na akých nezmysloch je založený ich svetonázor a základné uvažovanie, aj keď mnohí cítia, že „niečo nie je v poriadku“.

A ešte jedna poznámka. Tkáč v článku píše: “Malá, nebadaná zámena „e“ za „ě“ a „ie“ mala prispieť (a veruže prispela!) k zoslabeniu starých národných tradícií Slovákov.” a potom to aj názorne vysvetľuje. Tento technický a historický “detail” som už kedysi v nejakej obmene počul, ale priznám sa, že jeho význam som si poriadne uvedomil až po tomto vysvetlení. Práve takéto údaje a analýzy, čo aj kratučké, mi v médiách chýbajú. Malo by ich počuť čo najviac ľudí.

V tejto súvislosti ešte uvediem, že mne veľmi ťahá uši vynechávanie mäkčeňov v slovách ako „alebo“, „ľudia“, „len“, ale aj ich pridávanie v slovách ako „tie“ a „tieto“. Uvádzam to tu preto, lebo si myslím, že v časoch degenerovania slovenčiny v masovokomunikačných prostriedkoch (vrátane tzv. „alternatívy“) ak si bežný Slovák Tkáčov článok aj prečíta, tak ho asi celkom nepochopí, aj keď je tento napísaný dosť zrozumiteľne.

Iný, ale podobný problém vidím aj v otázke maďarizácie Slovákov. Mnohí Slováci nevedia, že maďarčina je jazyk, ktorý sa začal rozvíjať až na začiatku 19. storočia a silné pomaďarčovanie Slovákov trvalo len zhruba polstoročie (v rokoch 1867-1918), teda vôbec nie tých často oplakávaných „viac ako 1000 rokov“.

Zhrniem to tým, že bodaj by sa ozývalo viacero znalých ľudí, tak ak to urobil Marián Tkáč.

Tag:

Slovenské národné povstanie – naozaj?

29.09.2023

Súčasní Slováci sú (sme) rozpoltení takmer vo všetkom a mnohí si mylne myslia, že na príčine je hlavne politika. Určite aj tá tu hrá svoju úlohu, ale problémy ležia omnoho hlbšie. Príčiny daného stavu treba hľadať tak v despotickom ateistickom spoločenskom svetonázore v politike, vede a historiografii, ako aj vo vnímaní Slovenskej republiky z rokov 1939-45. S tým [...]

Dilema tých, čo chcú voliť „pronárodne“

23.09.2023

V prvom rade treba povedať, že nejakú dilemu môže mať len niekto, kto sa začne nad nejakým problémom hlbšie zamýšľať, či už z vlastnej iniciatívy alebo pod vonkajším vplyvom. Ďalším aspektom je, že ľudia, ktorí by mali byť zodpovední, dôležité pojmy neobjasňujú. Akademici, politici, hlavnoprúdové a dokonca ani tzv. „alternatívne“ médiá [...]

Fico, Danko, V4 a parlamentné voľby 2023 na Slovensku

16.09.2023

Súčasná súdna moc na Slovensku sa niekedy správa, ako keby „videla ľuďom do hláv“, ako napríklad v prípadoch Mariána Kotlebu alebo Milana Mazureka. Mimochodom, takéto niečo si katolícka cirkev nedovolila tvrdiť ani v stredoveku, o čom svedčí, dokonca dvojnásobne, jej postup proti bludom Galilea Galileiho, najprv vydaním výstrahy r. 1616 (ktorú on ignoroval) a potom [...]

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.

SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX

V košickej univerzitnej nemocnici zakázali návštevy pacientov

03.10.2023 21:52

Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.

hrivna, Ukrajina, Kyjev

CNN: USA naliehajú na Ukrajinu, aby zosilnila boj proti korupcii

03.10.2023 20:07

Spojené štáty čoraz silnejšie naliehajú na Ukrajinu, aby pridala v boji proti korupcii, píše na svojej internetovej stránke americká televízia CNN.

fico, pellegrini, majerský

Sú na stole už len dve koalície? Fico štartuje rokovania. KDH uteká do opozície a Pellegrini už má svoju taktiku

03.10.2023 19:00

Začalo sa prvé kolo oficiálnych rokovaní o vzniku novej vlády. Pellegrini si uvedomuje svoju pozíciu čoraz viac a zrejme sa ju nebojí využiť.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 63885x
Priemerná čítanosť článkov: 2904x

Autor blogu

Kategórie