„Deň víťazstva nad fašizmom“ alebo „Deň víťazstva“?

Vie niekto z vás povedať, že čo Slovensko 8. mája vlastne „štátne“ oslavuje?

Zmätok tu nespôsobuje len súčasný nedemokratický režim a jeho zmena postoja k výsledkom poslednej veľkej vojny, ale aj nedefinovanie alebo predefinovanie pojmu „fašizmus“ (a „nacizmus“). Veď si len všimnite tie reči politikov alebo verejné internetové diskusie!

*****************

Ako turista som navštívil mnohé krajiny, ale jednoznačne najsilnejší dojem vo mne zanechali cesty do Ruska. Spomeniem ich časovo spätne (fotky som urobil sám):

Poslednú, tretiu a už zarezervovanú cestu do Soči nám prekazila plandémia, alebo lepšie povedané plandemici.

Druhou, uskutočnenou cestou bola plavba po Volge z Astracháne do Moskvy (10 + 2 dní) na švajčiarskej lodi s ruskou posádkou a so zastávkami ako napríklad touto vo Volgograde:

Volgograd, Mamajev (2019)

A našu prvú návštevu Ruska (7 dní) som zámerne zvolil počas sviatku, ktorý tam oslavujú ako „День Победы“ („Deň víťazstva“) každoročne 9. mája.

Petrohrad – „Nácvik“ (2012)
Petrohrad – „Naostro“ (2012)

Tu sa vraciam k dnešnej téme. Prečo my vlastne 8. máj (v minulosti 9. máj) na Slovensku každoročne nazývame (o „oslavách“ sa už dlhšie nedá hovoriť) ako „Deň víťazstva nad fašizmom“, kým Rusi ako „Deň víťazstva“?

Vo Volgograde náš ruský sprievodca úprimne prehlásil, že dobové nápisy na tankoch z Veľkej vlasteneckej vojny znejúce „Смерть фашизму“ („Smrť fašizmu“) mali najmä ideologický základ. Heslo „Smrť nacionálnemu socializmu“ by totiž znamenalo bojovať proti „socializmu“ a to by sa neprijímalo dobre.

Navzájom súvisiacich problémov sa tu vynára viacero:

  1. Dnes sa už nerešpektujú výsledky vojen 20. storočia, alebo ak, tak len tam, kde sa to vládnucim tzv. „liberálnym demokratom“ hodí. To sú tí, ktorí vojnu vyhrali. A sú to tí istí, ktorí ovplyvňujú západný svetonázor už od začiatku 19. storočia.
  2. Ešte stále žijeme v povojnovej propagande, ktorá sa v posledných rokoch dokonca zosilňuje a zároveň pretáča v prospech ,,Spojencov“.
  3. V 20. storočí bola len jedna svetová vojna 1914-45 a čokoľvek vytrhávať z kontextu je zavádzajúce – a to väčšinou úmyselne.
  4. Z predošlých bodov vyplýva aj to, že naše samobičovanie ohľadom 1. Slovenského štátu je neodôvodnené. Stačí sa porovnať so susednými štátmi.
  5. Dejiny 20. storočia výrazne skresľuje najmä nesprávne hodnotenie skutkov Veľkej Británie a USA. Tak sa aj stalo, že WC (Winston Ch.), najväčší „nedocenený“ zločinec, je medzi mnohými historikmi považovaný za najväčšieho štátnika 20. storočia. A Briti si ho takto v ankete dokonca aj oficiálne označili. U nás sa tiež nájde mnoho jeho „followerov“.

Ktosi povedal, že zadefinovať fašizmus je ako pokúsiť sa pribiť želatínu na stenu. To však platí len ak sa ho pokúsime aplikovať na dnešnú pokrútenú dobu, kedy sa „fašistuje“ a „nacistuje“ hlava-nehlava na všetky strany.

Preto príslušné pojmy zadefinovať treba a to najlepšie v zmysle pôvodných významov. Takže z histórie:

Fašizmus je prepojenie oligarchie a nacionalizmu proti liberálnej demokracii a komunizmu. Pre fašistov bol najvyššou autoritou štát.

Nacionálny socializmus (známy dnes pejoratívne ako „nacizmus“) sa od fašizmu odlišoval tým, že v ňom najvyššou autoritou bol národ.

Všetky tie podmienky sú nutné a vynechanie ktorejkoľvek z nich mení význam. Nestačí symbolika, spievať piesne, potetovať sa alebo vyhlasovať sa za čokoľvek. Zhruba podľa hesla: „Keď sa niekto vyhlási za gymnastu lebo vie preskočiť kozu, tak to ho ešte gymnastom nerobí.“

Príklady:

  1. Európska únia nemôže byť „fašistická“, lebo tam chýba boj proti liberálnej demokracii. A ani „nacistická“, lebo navyše ešte silno potláča národnú spolupatričnosť. Globalizmus je opakom „nacizmu“.
  2. Banderovci na Ukrajine nikdy proti liberálnej demokracii nebojovali. Sú kadečím, ale nie „fašistami“ ani „nacistami“. Nemcom sa z nich prevracali žalúdky a len ich využívali v boji proti komunistom.
  3. Kotlebovci sa nesnažili o prepojenie s oligarchiou a štátom. Neboli teda nikdy ani „fašisti“ ani „nacisti“.

Najlepšie by bolo, keby sa spomenuté pojmy na dnešok vôbec neaplikovali. Máme dostatok priliehavých nálepiek, ktorých použitie neskresľuje históriu 20. storočia.

V tejto súvislosti treba tiež povedať, že veľmi často sa šermuje aj pojmom rasizmus – a opäť bez zadefinovania. V tomto prípade definíciu nemám ani ja, ale aspoň ponúkam pomocnú otázku pre tých, ktorí by tento pojem zadefinovať skúsili:

„Je rasistom ten, kto chce rasy zachovať alebo ten, kto ich chce (či už úmyselne alebo aj neúmyselne) zničiť?“

Mal som mnohé zážitky v Kanade a USA týkajúce sa rás. Napríklad, keďže som „of caucasian race“, tak som dostával menej bodov pri hľadaní práce. Alebo, keď raz prišiel do našej kancelárie nový Ind, tak obišiel dookola, podal všetkým prítomným ruku – okrem mňa. Ja som bol jediný „bielokožec“.

Ale raz som počul aj realistické hodnotenie: Najdiskriminovanejšou sociálnou skupinou za morom sú slovanskí muži z Východnej Európy.

Prajem vám príjemné a rozumné oslavy konca vojny.

Linky:

Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

17. 11. 1989 – Z kaluže do blata.

17.11.2024

Podľa viacerých odhadov Stalin mal už pred začiatkom 2. sv. vojny viac ľudí na svedomí (ak nejaké mal) ako Hitler po nej (keď už vlastne bolo aj po ňom). Američania od skončenia 2. sv. vojny zabili viac ako 30 miliónov ľudí. Čo teda oslavujeme (oslavujú niektorí) pri prechode od komunizmu ku kapitalizmu? Obidva tieto systémy sú bezbožné, materialistické, [...]

Schválilo sa všetko, čo sa schváliť malo … vyriešiť musia len konkrétne mená

10.11.2024

… Dohoda nie je ani na menách nových členov STVR. Podľa Fica sa však schválilo všetko, čo sa schváliť malo a dohodnuté je aj obsadenie STVR, vyriešiť musia len konkrétne mená. … Toľko denník Pravda. Zabudnite na odbornosť alebo morálku, v tomto systéme si strany delia medzi sebou moc pred voľbami a aj po nich. Kandidáti kandidujú nie za svoju domovskú [...]

Informácia v bunke

18.08.2024

K tejto téme som vytvoril aj stručné video dostupné na YT: zdenko drdol, presnejšie Informácia v bunke. Keď Darwin r. 1859 publikoval svoje hlavné dielo „O pôvode druhov“, tak pôvod života považoval za triviálnu záležitosť, zrejme aj preto, lebo nevedel nič o DNA. Dnes však už o nej počuli snáď všetci, vrátane školopovinných detí. Pre poriadok [...]

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

rokovanie vlády, Kamil Šaško

Padne dohoda s lekármi? Na rade je Šaško. Odborníci: Dal si herkulovské úlohy, Ficova vláda má antireformnú DNA

21.11.2024 07:30

Odborníci si myslia, že vláda nakoniec ustúpi. Viaceré body memoranda sú však podľa nich nesplniteľné a potrebujú aktualizáciu.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 100062x
Priemerná čítanosť článkov: 3127x

Autor blogu

Kategórie