Založ si blog

Kolektívna vina v 20. storočí a dnes – trojaký meter

V poslednej dobe dosť často počuť výhrady opozičných politikov a aj „alternatívnych“ mediálnych komentátorov a analytikov k tzv. „dvojakým metrom“ súčasného režimu v rôznych otázkach. Kto čítal moje blogy, tak vie, že slovo „alternatíva“ dávam do úvodzoviek preto, lebo v mojich očiach sa tu o skutočnú alternatívu nejedná. Títo samozvaní „alternatívci“ totiž analyzujú alebo komentujú dôsledky chaosu v spoločnosti, príčinami sa však zásadne nezaoberajú a riešenia nenavrhujú, česť výnimkám. Výzva „Voľte nabudúce zodpovedne!“, ktorú zvyčajne počuť v „alternatívnych“ médiách, je totiž len prázdnym a takmer populistickým zvolaním. Dobre sa to počúva, ale to je tak všetko, čo sa prínosu pre poslucháča a spoločnosť týka.

A teraz k tým „dvojakým metrom“. Tiež som ich dal do úvodzoviek, lebo aj toto treba uviesť na správnu mieru. Napríklad, v poslednej dobe som na troch rôznych „alternatívnych“ rádiách počul o „dvojakom metri“ pri posudzovaní kolektívnej viny Rusov a Ukrajincov v prebiehajúcom konflikte. Ak niekto napríklad Ukrajincov nazve „banderovcami“ alebo „nacistami“, tak je to vládnou mocou označované ako „kolektívna vina“ a to sa vraj nesmie, avšak ak niekto Rusom zakazuje účasť na športových podujatiach, alebo zakazuje hranie ich umeleckých diel, tak to je už v poriadku a o „kolektívnej vine“ nepadne ani slovko.

Mnohí z vás si teraz myslia, že veď takto to naozaj v súčasnosti beží. Áno, beží, má to však historický háčik, alebo skôr háčisko. Pretože tak súčasná moc, ako aj akadémia, ale aj politická opozícia a mediálna „alternatíva“, teda prakticky široká inteligencia, sa dopúšťajú kolektívnej viny voči Nemcom v 20. storočí. Na Slobodnom vysielači nedávno zaznel typický názor, že Sudetských Nemcov, ktorí prijali ríšske občianstvo, bolo podľa jednaní v Jalte a Postupimi správne vyhnať z Čiech (údajne 200 tisíc mŕtvych; po vojne!), teda ich stáročných domovov, len aby už konečne zavládol pokoj víťazov. Toto už nie je „kolektívna vina“? – „Ale veď to je iné, oni si to zaslúžili“, ako keby som už mnohých z vás počul. Ešte krátko pripomeniem môj blog „Niekoľkokrát malo Slovensko šťastie sprostých, ďalší raz ho už nemusí mať“ (škoda že sa k nemu nikto odborne nevyjadril), kde som pripomenul dve z hlavných príčin 2. svetovej vojny, o ktorých sa verejne nehovorí, a to

  1. podvod pri vzniku Poľska jeho založením aj na nemecky obývaných územiach
  2. ako aj poníženie Sudetských Nemcov v 1. ČSR na úroveň menšiny, hoci ich bolo viac ako nás Slovákov.

Keď už je teda reč o viacerých metroch, tak ja by som potom „kolektívnu vinu“ uplatňovanú voči Nemcom (ignorovanú všetkými), Rusom a Ukrajincom videl ako meranú nie dvojitým, ale priam trojitým metrom. A „alternatíva“ je v tomto práve tak vinná ako aj vládnuca moc a kolaborujúca akadémia.

Na toto všetko poukazujem preto, že bez správneho pochopenia svetovej vojny 1914-1945 sa ani po mnohých desaťročiach ďalej nepohneme. Historické klbko chaosu tu treba začať rozmotávať PO ČASOVEJ OSI ZĽAVA. Začať najprv sebakriticky o 1. ČSR vzniknutej na úkor Sudetských Nemcov a pokračovať potom objektívnym zhodnotením 1. Slovenského štátu. Bez tohto rozmotania bude chaos v našej spoločnosti pokračovať naďalej.

Linky:
Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Slovenské národné povstanie – naozaj?

29.09.2023

Súčasní Slováci sú (sme) rozpoltení takmer vo všetkom a mnohí si mylne myslia, že na príčine je hlavne politika. Určite aj tá tu hrá svoju úlohu, ale problémy ležia omnoho hlbšie. Príčiny daného stavu treba hľadať tak v despotickom ateistickom spoločenskom svetonázore v politike, vede a historiografii, ako aj vo vnímaní Slovenskej republiky z rokov 1939-45. S tým [...]

Dilema tých, čo chcú voliť „pronárodne“

23.09.2023

V prvom rade treba povedať, že nejakú dilemu môže mať len niekto, kto sa začne nad nejakým problémom hlbšie zamýšľať, či už z vlastnej iniciatívy alebo pod vonkajším vplyvom. Ďalším aspektom je, že ľudia, ktorí by mali byť zodpovední, dôležité pojmy neobjasňujú. Akademici, politici, hlavnoprúdové a dokonca ani tzv. „alternatívne“ médiá [...]

Fico, Danko, V4 a parlamentné voľby 2023 na Slovensku

16.09.2023

Súčasná súdna moc na Slovensku sa niekedy správa, ako keby „videla ľuďom do hláv“, ako napríklad v prípadoch Mariána Kotlebu alebo Milana Mazureka. Mimochodom, takéto niečo si katolícka cirkev nedovolila tvrdiť ani v stredoveku, o čom svedčí, dokonca dvojnásobne, jej postup proti bludom Galilea Galileiho, najprv vydaním výstrahy r. 1616 (ktorú on ignoroval) a potom [...]

SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX

V košickej univerzitnej nemocnici zakázali návštevy pacientov

03.10.2023 21:52

Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.

hrivna, Ukrajina, Kyjev

CNN: USA naliehajú na Ukrajinu, aby zosilnila boj proti korupcii

03.10.2023 20:07

Spojené štáty čoraz silnejšie naliehajú na Ukrajinu, aby pridala v boji proti korupcii, píše na svojej internetovej stránke americká televízia CNN.

fico, pellegrini, majerský

Sú na stole už len dve koalície? Fico štartuje rokovania. KDH uteká do opozície a Pellegrini už má svoju taktiku

03.10.2023 19:00

Začalo sa prvé kolo oficiálnych rokovaní o vzniku novej vlády. Pellegrini si uvedomuje svoju pozíciu čoraz viac a zrejme sa ju nebojí využiť.

Mondi SCP, Ružomberok

Výkonnejší kotol v ružomberských papierňach vraj zhorší ovzdušie. Spustili petíciu

03.10.2023 17:21

„Žijeme v dopravnom a ekologickom pekle. Obávame sa zhoršenia životného prostredia,“ komentuje plán výmeny starého kotla za podstatne výkonnejší mestský poslanec Ján Kuráň. Primátor hovorí o strašení.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 63884x
Priemerná čítanosť článkov: 2904x

Autor blogu

Kategórie