Súčasní Slováci sú (sme) rozpoltení takmer vo všetkom a mnohí si mylne myslia, že na príčine je hlavne politika. Určite aj tá tu hrá svoju úlohu, ale problémy ležia omnoho hlbšie. Príčiny daného stavu treba hľadať tak v despotickom ateistickom spoločenskom svetonázore v politike, vede a historiografii, ako aj vo vnímaní Slovenskej republiky z rokov 1939-45. S tým druhým aspektom prirodzene veľmi úzko súvisí aj osoba pána prezidenta Tisa a tzv. „Slovenské národné povstanie“. Tu vplýva všetko na všetko: svetonázor, 1. SR, osoba prezidenta Tisa, SNP, dnešok.
A opäť urobím moju zvyčajnú poznámku. Ja, amatér, sa venujem otázkam ako sú svetonázor, veda a história nie preto, že chcem obchádzať akademikov, ale práve preto, že nevidím adekvátnu verejnú diskusiu. Administratívne a bohorovne vyhlásiť jedinú „pravdu“ a vynucovať si ju potom zákonmi nepovažujem za správne. A preto jej mnohí ľudia ani neveria. Avšak nič na tomto svete nie je úplne jednoznačné, snáď na všetko sa dá pozerať z viacerých strán. Ale dosť filozofovania, dnes je slovenský štátny sviatok, tak niekoľko slov k nemu.
SNP, „Slovenské národné povstanie“, začalo 29. augusta 1944. Často sa v tejto súvislosti používa slovo „vypuklo“, ako keby predtým v slovenskom národe obecne niečo vrelo. Budem veľmi rád, ak mi niekto doloží presvedčivé údaje o percentách Slovákov, ktorí sa chceli vzpriečiť vtedajšiemu režimu. Veľmi pochybujem, že by to bolo viac ako jednociferné číslo.
SNP bolo Benešovo „maslo“. Tento intrigán začal prípravy na revoltu už r. 1943, keď oslovil disidentské elementy v slovenskej armáde (Wikipedia). Neskôr potom viackrát domŕzal, že „kedy to už konečne bude“ a premostil to sľubmi Sovietskemu zväzu ohľadom Zakarpatskej Ukrajiny.
Neviem ako je to teraz, ale nás kedysi učebnice s pýchou presviedčali, že koľko stovák partizánov z koľkých mnohých krajín sa na SNP podieľalo. Spomínam si samozrejme na sovietskych, ale aj na mnohých francúzskych partizánov.
Viem, že mnohým sa to nebude páčiť, ale čo už: SNP nebolo „Slovenským národným povstaním“. Bol to protištátny puč. A ak by ho nebolo, tak by sa po jeho porazení na Slovensku neodohrali viaceré krutosti a zločiny, a front by pravdepodobne cez Slovensko prešiel oveľa rýchlejšie a bezbolestnejšie.
A čo to znamená pre dnešok? Nikto by si nedovoľoval označovať národné strany za „ľudákov“, „fašistov“, „nacistov“ alebo jednoducho „extrémistov“ len preto, že majú iný názor (!) ako bol kedysi ten komunistický a aký je aj dnešný liberálno-demokratický. Veľkým problémom tu je, že akademici, historici a politici odmietajú vôbec zadefinovať a vysvetliť tieto pojmy.
Linky:
Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)
Prezident Tiso nebol obluda! Bez jeho vlady by... ...
Vidno, že autor je absolútny historický amatér... ...
Je to len slovíčkarenie - puč a prevrat je... ...
Máte pravdu, bol to puč, ktorý chcel zvrhnúť... ...
Vy ste iný mudrlant. Inak Česi boli... ...
Celá debata | RSS tejto debaty