Založ si blog

Slovenské národné povstanie – naozaj?

Súčasní Slováci sú (sme) rozpoltení takmer vo všetkom a mnohí si mylne myslia, že na príčine je hlavne politika. Určite aj tá tu hrá svoju úlohu, ale problémy ležia omnoho hlbšie. Príčiny daného stavu treba hľadať tak v despotickom ateistickom spoločenskom svetonázore v politike, vede a historiografii, ako aj vo vnímaní Slovenskej republiky z rokov 1939-45. S tým druhým aspektom prirodzene veľmi úzko súvisí aj osoba pána prezidenta Tisa a tzv. „Slovenské národné povstanie“. Tu vplýva všetko na všetko: svetonázor, 1. SR, osoba prezidenta Tisa, SNP, dnešok.

A opäť urobím moju zvyčajnú poznámku. Ja, amatér, sa venujem otázkam ako sú svetonázor, veda a história nie preto, že chcem obchádzať akademikov, ale práve preto, že nevidím adekvátnu verejnú diskusiu. Administratívne a bohorovne vyhlásiť jedinú „pravdu“ a vynucovať si ju potom zákonmi nepovažujem za správne. A preto jej mnohí ľudia ani neveria. Avšak nič na tomto svete nie je úplne jednoznačné, snáď na všetko sa dá pozerať z viacerých strán. Ale dosť filozofovania, dnes je slovenský štátny sviatok, tak niekoľko slov k nemu.

SNP, „Slovenské národné povstanie“, začalo 29. augusta 1944. Často sa v tejto súvislosti používa slovo „vypuklo“, ako keby predtým v slovenskom národe obecne niečo vrelo. Budem veľmi rád, ak mi niekto doloží presvedčivé údaje o percentách Slovákov, ktorí sa chceli vzpriečiť vtedajšiemu režimu. Veľmi pochybujem, že by to bolo viac ako jednociferné číslo.

SNP bolo Benešovo „maslo“. Tento intrigán začal prípravy na revoltu už r. 1943, keď oslovil disidentské elementy v slovenskej armáde (Wikipedia). Neskôr potom viackrát domŕzal, že „kedy to už konečne bude“ a premostil to sľubmi Sovietskemu zväzu ohľadom Zakarpatskej Ukrajiny.

Neviem ako je to teraz, ale nás kedysi učebnice s pýchou presviedčali, že koľko stovák partizánov z koľkých mnohých krajín sa na SNP podieľalo. Spomínam si samozrejme na sovietskych, ale aj na mnohých francúzskych partizánov.

Viem, že mnohým sa to nebude páčiť, ale čo už: SNP nebolo „Slovenským národným povstaním“. Bol to protištátny puč. A ak by ho nebolo, tak by sa po jeho porazení na Slovensku neodohrali viaceré krutosti a zločiny, a front by pravdepodobne cez Slovensko prešiel oveľa rýchlejšie a bezbolestnejšie.

A čo to znamená pre dnešok? Nikto by si nedovoľoval označovať národné strany za „ľudákov“, „fašistov“, „nacistov“ alebo jednoducho „extrémistov“ len preto, že majú iný názor (!) ako bol kedysi ten komunistický a aký je aj dnešný liberálno-demokratický. Veľkým problémom tu je, že akademici, historici a politici odmietajú vôbec zadefinovať a vysvetliť tieto pojmy.

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

29.11.2023

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však tento súvis neuvedomuje a napríklad aj na Hlavných správach, keď sa pozriete do rubriky [...]

Slováci sú dvakrát rozvedení. Ale sú aj bez záväzkov?

16.11.2023

Väčšina z vás zrejme netuší, o čom tento nadpis je. Pritom nie je formulovaný v štýle „nadpis je jedna vec, článok druhá“ a nie je to ani nejaký „clickbite“ (chyták na získanie pozornosti čitateľa, nadhodiac len nejakú triviálnu informáciu), ako je to bežné takmer vo všetkých dnešných slovenských periodikách. Nedorozumenie spočíva najmä v [...]

Liberálno-demokratické smerovanie Slovenska

13.10.2023

Takže ďalšie voľby sú za nami a aj tieto sme (ste) príkladne zorali. Efektívne, tzv. „sociálni demokrati“ („Smer 1“, „Smer 2“, „Smer 3“), nech už toto označenie znamená čokoľvek, budú síce vystavení silnej „progresivistickej“, ale nijakej ľudovej opozícii v parlamente. Nula! Slovenská politika je tak na ďalšie roky obmedzená na hašterenie dvoch [...]

protest, ušp, sas, kdh, ps

Tisíce ľudí zaplnili Námestie slobody. Opozícia zvolala protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry

07.12.2023 18:00, aktualizované: 19:40

Slovensko pred zásahmi do fungovania právneho štátu varovala aj eurokomisia, súhlasili s ňou aj USA, čo pobúrilo Fica.

šutaj eštok

Vyše 168-tisíc 'ružovým vodičákom' sa končí platnosť, upozorňuje rezort vnútra

07.12.2023 17:07

Šutaj Eštok kritizoval, že čistopisy preukazov boli objednané formou priameho rokovacieho konania. Poukázal na porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

počítač, ruky, bankovníctvo, hacker, klávesnica, písať

Výhražné emaily neprestali. Dostali ich ďalšie dve školy

07.12.2023 16:46, aktualizované: 18:40

Prípadom sa okamžite začali zaoberať príslušníci Národnej kriminálnej agentúry.

šimkovičová

PS podalo podnet na Šimkovičovú za účinkovanie v internetovej televízii. Ministerka obvinenie odmieta

07.12.2023 16:19

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová svojím vystupovaním vo vysielaní TV Slovan porušuje zákon, tvrdí Progresívne Slovensko.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 75194x
Priemerná čítanosť článkov: 2892x

Autor blogu

Kategórie