Založ si blog

Liberálno-demokratické smerovanie Slovenska

Takže ďalšie voľby sú za nami a aj tieto sme (ste) príkladne zorali. Efektívne, tzv. „sociálni demokrati“ („Smer 1“, „Smer 2“, „Smer 3“), nech už toto označenie znamená čokoľvek, budú síce vystavení silnej „progresivistickej“, ale nijakej ľudovej opozícii v parlamente. Nula! Slovenská politika je tak na ďalšie roky obmedzená na hašterenie dvoch pro-EU a pro-NATO oligarchických skupín; jednej, ktorá sa doma tvári nacionálne a druhej, bez akýchkoľvek škrupulí globálnej. Čosi ako boli svojho času v ZSSR dve marxistické frakcie, stalinisti a trockisti – odtiene jednej farby.

********************

Vhodná je tu krátka exkurzia do histórie oligarchie. Po páde Ríma r. 476 sa objavili nielen prvé kresťanské monarchie v západnej Európe, ale neďaleko od nich sa v dôležitých mestských štátoch, ako boli Benátky, Florencia, Miláno, pápežské štáty a Neapol, postupne rozvinuli silné oligarchické črty. 

Koncepcia oligarchie v stredoveku pritom nebola nová, veď existovala – a aj prosperovala – v rôznych verziách prinajmenšom od antických čias. Spomeniem, aspoň stručne,  Benátky a Florenciu, pretože tieto dva mestské štáty sú kľúčové pre pochopenie súčasného Západu (viac v mojej knihe).

Ku koncu 15. storočia rôzne geopolitické udalosti prispeli k úpadku Benátskej republiky a znížili jej vplyv: pád Konštantínopolu v roku 1453, objavenie Kapskej cesty v roku 1498 a vzostup cudzích európskych mocností. Tieto vplyvy pomáhajú vysvetliť, prečo benátska šľachta na začiatku 16. storočia presmerovala svoje aktivity do západnej Európy a predovšetkým na Britské ostrovy. Benátska (veneciánska, „slniečkárska“) mentalita sa nakoniec presadila a dnes prevláda nielen vo Veľkej Británii, ale na celom Západe. A sem sa teraz ťarbavo hrabe aj Slovensko.

A vo Florencii sa Mediciovci nielenže „odôvodnili“ ako vládcovia Florencie (cez podporu vedy a umenia), ale našli aj spôsob, ako sa udržať mimo stredu pozornosti. Vládli zo zákulisia tak, že kontrolovali voľby do exekutívy mesta. Mediciovci nevymysleli túto schému, ale zaviedli a upravili ju, aby odvrátili pozornosť verejnosti od uvedomenia si, že oni sú skutočnými vládcami. Ak vám to pripomína prítomnosť, tak úplne oprávnene. Moderná demokracia (reprezentatívna, „liberálna“) a moderný republikanizmus sa zrodili vo Florencii v 15. storočí – ako šaráda.

Oligarchia bola súčasťou aj každej monarchie, jedno či nejakej ľudskejšej alebo krutejšej. Tu si však treba všimnúť, ako sa stredovekí oligarchovia dostávali ku svojim majetkom, hradom aj s poddanstvom. – Iste boli rôzne prípady, ale typicky to bolo za služby svojmu kráľovi v boji proti vonkajšiemu nepriateľovi. Príkladov poznáte veľa.

********************

Tým chcem povedať, že podľa historických skúseností sa oligarchii dá ťažko vyhnúť a treba sa s ňou naučiť žiť, čo však ona dobrovoľne neurobí. V lepších monarchických časoch bola pod kráľovskou kontrolou v mene kresťanstva, v systéme bezbožnej liberálno-demokratickej šarády ako jedinú možnosť vidím ľudové strany. Na Slovensku ste ich však odmietli. Dobrú noc.

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Svetové vojny a dnešné Slovensko

05.01.2024

Je tomu už vyše 20 rokov, ale spomínam si na to takmer ako by to bolo dnes. Práve som vtedy konzultoval pre Harvardskú univerzitu v Cambridge, MA, keď v jednej TV relácii na stanici CSPAN historik Michael Beschloss vyslovil vetu: „Medzi historikmi už neplatí kedysi verejne prijatá téza, že za vznik 1SV (1. svet. vojna) mohlo výlučne Nemecko“. Toto ma veľmi zaujalo, lebo veď [...]

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

29.11.2023

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však tento súvis neuvedomuje a napríklad aj na Hlavných správach, keď sa pozriete do rubriky [...]

Slováci sú dvakrát rozvedení. Ale sú aj bez záväzkov?

16.11.2023

Väčšina z vás zrejme netuší, o čom tento nadpis je. Pritom nie je formulovaný v štýle „nadpis je jedna vec, článok druhá“ a nie je to ani nejaký „clickbite“ (chyták na získanie pozornosti čitateľa, nadhodiac len nejakú triviálnu informáciu), ako je to bežné takmer vo všetkých dnešných slovenských periodikách. Nedorozumenie spočíva najmä v [...]

Zdiar I

SHMÚ varuje pred víchricou na horách, platia aj výstrahy pred dažďom

23.02.2024 18:44

V okresoch Michalovce a Trebišov zase platí výstraha druhého stupňa pred povodňami.

valencia

Požiar bytového domu vo Valencii na juhu Španielska si vyžiadal desať životov

23.02.2024 18:24

Zranených je podľa predchádzajúcich správ najmenej 15, z toho šesť hasičov.

SR Ukrajina vojna pomoc utečenci Košice situácia KEX

Rozpočet nepustí. Vláda okresala príspevky na ubytovanie utečencov z Ukrajiny

23.02.2024 17:59

Za tri miestnosti vyplatí štát maximálne 720 eur a za štyri a viac izieb 900 eur.

Alexej Navaľnyj

Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení

23.02.2024 17:07

Navaľného matka odmietla vyjednávať s vyšetrovateľmi, pretože tí nemajú právomoci rozhodnúť, ako a kde má pochovať syna.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 83575x
Priemerná čítanosť článkov: 3095x

Autor blogu

Kategórie