Založ si blog

Liberálno-demokratické smerovanie Slovenska

Takže ďalšie voľby sú za nami a aj tieto sme (ste) príkladne zorali. Efektívne, tzv. „sociálni demokrati“ („Smer 1“, „Smer 2“, „Smer 3“), nech už toto označenie znamená čokoľvek, budú síce vystavení silnej „progresivistickej“, ale nijakej ľudovej opozícii v parlamente. Nula! Slovenská politika je tak na ďalšie roky obmedzená na hašterenie dvoch pro-EU a pro-NATO oligarchických skupín; jednej, ktorá sa doma tvári nacionálne a druhej, bez akýchkoľvek škrupulí globálnej. Čosi ako boli svojho času v ZSSR dve marxistické frakcie, stalinisti a trockisti – odtiene jednej farby.

********************

Vhodná je tu krátka exkurzia do histórie oligarchie. Po páde Ríma r. 476 sa objavili nielen prvé kresťanské monarchie v západnej Európe, ale neďaleko od nich sa v dôležitých mestských štátoch, ako boli Benátky, Florencia, Miláno, pápežské štáty a Neapol, postupne rozvinuli silné oligarchické črty. 

Koncepcia oligarchie v stredoveku pritom nebola nová, veď existovala – a aj prosperovala – v rôznych verziách prinajmenšom od antických čias. Spomeniem, aspoň stručne,  Benátky a Florenciu, pretože tieto dva mestské štáty sú kľúčové pre pochopenie súčasného Západu (viac v mojej knihe).

Ku koncu 15. storočia rôzne geopolitické udalosti prispeli k úpadku Benátskej republiky a znížili jej vplyv: pád Konštantínopolu v roku 1453, objavenie Kapskej cesty v roku 1498 a vzostup cudzích európskych mocností. Tieto vplyvy pomáhajú vysvetliť, prečo benátska šľachta na začiatku 16. storočia presmerovala svoje aktivity do západnej Európy a predovšetkým na Britské ostrovy. Benátska (veneciánska, „slniečkárska“) mentalita sa nakoniec presadila a dnes prevláda nielen vo Veľkej Británii, ale na celom Západe. A sem sa teraz ťarbavo hrabe aj Slovensko.

A vo Florencii sa Mediciovci nielenže „odôvodnili“ ako vládcovia Florencie (cez podporu vedy a umenia), ale našli aj spôsob, ako sa udržať mimo stredu pozornosti. Vládli zo zákulisia tak, že kontrolovali voľby do exekutívy mesta. Mediciovci nevymysleli túto schému, ale zaviedli a upravili ju, aby odvrátili pozornosť verejnosti od uvedomenia si, že oni sú skutočnými vládcami. Ak vám to pripomína prítomnosť, tak úplne oprávnene. Moderná demokracia (reprezentatívna, „liberálna“) a moderný republikanizmus sa zrodili vo Florencii v 15. storočí – ako šaráda.

Oligarchia bola súčasťou aj každej monarchie, jedno či nejakej ľudskejšej alebo krutejšej. Tu si však treba všimnúť, ako sa stredovekí oligarchovia dostávali ku svojim majetkom, hradom aj s poddanstvom. – Iste boli rôzne prípady, ale typicky to bolo za služby svojmu kráľovi v boji proti vonkajšiemu nepriateľovi. Príkladov poznáte veľa.

********************

Tým chcem povedať, že podľa historických skúseností sa oligarchii dá ťažko vyhnúť a treba sa s ňou naučiť žiť, čo však ona dobrovoľne neurobí. V lepších monarchických časoch bola pod kráľovskou kontrolou v mene kresťanstva, v systéme bezbožnej liberálno-demokratickej šarády ako jedinú možnosť vidím ľudové strany. Na Slovensku ste ich však odmietli. Dobrú noc.

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Einstein a jeho teórie relativity

26.05.2024

Témy „Einstein a jeho teórie relativity“ som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som k tomu aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Einstein a jeho teórie relativity. Táto téma je dôležitá, lebo mnohí z vás veria tzv. „modernej vede“ a neuvedomujete si, že hoci váš [...]

Darwin a darvinizmus

17.04.2024

Témy Darwin a jeho evolučná teória som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Darwin a darvinizmus. Mnohí z vás celý život veria, že vaši pra-pra-pra-…predkovia boli potkany a skaly, ktoré boli prirodzene vytvorené z ničoho (tak ako [...]

Kopernik a Kopernikovský princíp

18.03.2024

Témy Kopernikovský princíp som sa pred zopár mesiacmi už trošku dotkol v blogu Kopernikovský princíp … Teraz pridávam niekoľko detailov. Málokto si uvedomuje, že dnešný spoločenský svetonázor je postavený na „modernej vede“, ktorá sa v stredoveku začala od skutočnej vedy odkláňať. Dnešná veda je založená na teóriách a špekuláciách, ktoré, aj keď [...]

Donald Trump

Trumpov tím nezaháľa: Harrisová je horšia než Biden, vyhlásil. Majú plán 'politického útoku'

21.07.2024 22:24

Republikáni volajú aj po rezignácii z prezidentské­ho postu.

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 22:42

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 94374x
Priemerná čítanosť článkov: 3146x

Autor blogu

Kategórie