Založ si blog

Slováci sú dvakrát rozvedení. Ale sú aj bez záväzkov?

Väčšina z vás zrejme netuší, o čom tento nadpis je. Pritom nie je formulovaný v štýle „nadpis je jedna vec, článok druhá“ a nie je to ani nejaký „clickbite“ (chyták na získanie pozornosti čitateľa, nadhodiac len nejakú triviálnu informáciu), ako je to bežné takmer vo všetkých dnešných slovenských periodikách. Nedorozumenie spočíva najmä v tom, že Slovensko má neporiadok (najslušnejší výraz, aký na toto mám) vo svojej historiografii, dávnejšej aj novodobej.

Prvé z „manželstiev“ bolo tak povediac „z donútenia“. My sme si Maďarov za partnera nevybrali, ale oni si ohradili v dedine (Rakúsko-Uhorsko) určitý statok (Uhorsko) a u richtára (Franz Joseph I) akosi dosiahli (cez Sisi?), že ten vzťah je legitímny. Dodnes tomu veria a bijú sa za to do pŕs, aj tí na Slovensku. Nám sa totok (úmyselný slang) samozrejme nepáčilo a chceli sme ten „vzťah“ ukončiť (1918).

Druhé „manželstvo“ bolo zrušené r. 1989, keď bolo rozdelené Československo („Těžkoslovensko“ podľa môjho vtedajšieho kolegu). Tu si myslím, že väčší záujem na rozchode bol na českej strane („penězovod“, „pomlčka v názve“ a tak ďalej).

A teraz k tým naším záväzkom. Pochybujem, že niekoho z vás nejaké vôbec napádajú. Tu musím tiež priznať, že nič také ako naše „dlhy“ niekomu ani ja nepoznám a to som (skromne tvrdím) pomerne dosť sčítaný a sledujúci tak akademické ako aj alternatívne zdroje.

Lenže je tu problém Sudetských Nemcov. A znovu, nie, nechcem povedať, že my sme 2. svetovú spôsobili, ale našou spoluúčasťou v 1. ČSR sme k nej pasívne prispeli tým, že sme Čechom umožnili vybabrať so Sudetskými Nemcami, ktorých bolo viacej ako nás. Toto viedlo k 2. svetovej (spolu s „príspevkami“ Poľska a Churchilla).

Takže aký záväzok nám tu visí? No predsa mali by sme sa Sudetským Nemcom ospravedlniť! Boli sme neschopní urobiť si s novodobými Maďarmi poriadok sami a dali sme sa dokopy s Čechmi na úkor Sudetských Nemcov. Zlovestná kombinácia. Poľahčujúcou, ale nie postačujúcou, okolnosťou pre nás tu je, že Česi podviedli aj nás, napríklad čo sa týka pomlčkovej vojny, už pri vzniku 1.ČSR.

Odôvodnené ospravedlnenie je prospešné pre obe strany. V tomto prípade by sme my okrem morálnej očisty mohli konečne začať aj s upratovaním v našich novodobých dejinách.

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Einstein a jeho teórie relativity

26.05.2024

Témy „Einstein a jeho teórie relativity“ som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som k tomu aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Einstein a jeho teórie relativity. Táto téma je dôležitá, lebo mnohí z vás veria tzv. „modernej vede“ a neuvedomujete si, že hoci váš [...]

Darwin a darvinizmus

17.04.2024

Témy Darwin a jeho evolučná teória som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Darwin a darvinizmus. Mnohí z vás celý život veria, že vaši pra-pra-pra-…predkovia boli potkany a skaly, ktoré boli prirodzene vytvorené z ničoho (tak ako [...]

Kopernik a Kopernikovský princíp

18.03.2024

Témy Kopernikovský princíp som sa pred zopár mesiacmi už trošku dotkol v blogu Kopernikovský princíp … Teraz pridávam niekoľko detailov. Málokto si uvedomuje, že dnešný spoločenský svetonázor je postavený na „modernej vede“, ktorá sa v stredoveku začala od skutočnej vedy odkláňať. Dnešná veda je založená na teóriách a špekuláciách, ktoré, aj keď [...]

Donald Trump

Trumpov tím nezaháľa: Harrisová je horšia než Biden, vyhlásil. Majú plán 'politického útoku'

21.07.2024 22:24

Republikáni volajú aj po rezignácii z prezidentské­ho postu.

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 22:42

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 94384x
Priemerná čítanosť článkov: 3146x

Autor blogu

Kategórie