Založ si blog

Slováci sú dvakrát rozvedení. Ale sú aj bez záväzkov?

Väčšina z vás zrejme netuší, o čom tento nadpis je. Pritom nie je formulovaný v štýle „nadpis je jedna vec, článok druhá“ a nie je to ani nejaký „clickbite“ (chyták na získanie pozornosti čitateľa, nadhodiac len nejakú triviálnu informáciu), ako je to bežné takmer vo všetkých dnešných slovenských periodikách. Nedorozumenie spočíva najmä v tom, že Slovensko má neporiadok (najslušnejší výraz, aký na toto mám) vo svojej historiografii, dávnejšej aj novodobej.

Prvé z „manželstiev“ bolo tak povediac „z donútenia“. My sme si Maďarov za partnera nevybrali, ale oni si ohradili v dedine (Rakúsko-Uhorsko) určitý statok (Uhorsko) a u richtára (Franz Joseph I) akosi dosiahli (cez Sisi?), že ten vzťah je legitímny. Dodnes tomu veria a bijú sa za to do pŕs, aj tí na Slovensku. Nám sa totok (úmyselný slang) samozrejme nepáčilo a chceli sme ten „vzťah“ ukončiť (1918).

Druhé „manželstvo“ bolo zrušené r. 1989, keď bolo rozdelené Československo („Težkoslovensko“ podľa môjho vtedajšieho kolegu). Tu si myslím, že väčší záujem na rozchode bol na českej strane („penězovod“, „pomlčka v názve“ a tak ďalej).

A teraz k tým naším záväzkom. Pochybujem, že niekoho z vás nejaké vôbec napádajú. Tu musím tiež priznať, že nič také ako naše „dlhy“ niekomu ani ja nepoznám a to som (skromne tvrdím) pomerne dosť sčítaný a sledujúci tak akademické ako aj alternatívne zdroje.

Lenže je tu problém Sudetských Nemcov. A znovu, nie, nechcem povedať, že my sme 2. svetovú spôsobili, ale našou spoluúčasťou v 1. ČSR sme k nej pasívne prispeli tým, že sme Čechom umožnili vybabrať so Sudetskými Nemcami, ktorých bolo viacej ako nás. Toto viedlo k 2. svetovej (spolu s „príspevkami“ Poľska a Churchilla).

Takže aký záväzok nám tu visí? No predsa mali by sme sa Sudetským Nemcom ospravedlniť! Boli sme neschopní urobiť si s novodobými Maďarmi poriadok sami a dali sme sa dokopy s Čechmi na úkor Sudetských Nemcov. Zlovestná kombinácia. Poľahčujúcou, ale nie postačujúcou, okolnosťou pre nás tu je, že Česi podviedli aj nás, napríklad čo sa týka pomlčkovej vojny, už pri vzniku 1.ČSR.

Odôvodnené ospravedlnenie je prospešné pre obe strany. V tomto prípade by sme my okrem morálnej očisty mohli konečne začať aj s upratovaním v našich novodobých dejinách.

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Svetové vojny a dnešné Slovensko

05.01.2024

Je tomu už vyše 20 rokov, ale spomínam si na to takmer ako by to bolo dnes. Práve som vtedy konzultoval pre Harvardskú univerzitu v Cambridge, MA, keď v jednej TV relácii na stanici CSPAN historik Michael Beschloss vyslovil vetu: „Medzi historikmi už neplatí kedysi verejne prijatá téza, že za vznik 1SV (1. svet. vojna) mohlo výlučne Nemecko“. Toto ma veľmi zaujalo, lebo veď [...]

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

29.11.2023

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však tento súvis neuvedomuje a napríklad aj na Hlavných správach, keď sa pozriete do rubriky [...]

Liberálno-demokratické smerovanie Slovenska

13.10.2023

Takže ďalšie voľby sú za nami a aj tieto sme (ste) príkladne zorali. Efektívne, tzv. „sociálni demokrati“ („Smer 1“, „Smer 2“, „Smer 3“), nech už toto označenie znamená čokoľvek, budú síce vystavení silnej „progresivistickej“, ale nijakej ľudovej opozícii v parlamente. Nula! Slovenská politika je tak na ďalšie roky obmedzená na hašterenie dvoch [...]

čaputová

Čaputová: Musíme využiť všetky možnosti na obhajovanie ľudskej dôstojnosti

23.02.2024 20:19

Prezidentka sa v Dubnici stretla aj s primátorom mesta Petrom Wolfom.

Zdiar I

SHMÚ varuje pred víchricou na horách, platia aj výstrahy pred dažďom

23.02.2024 18:44

V okresoch Michalovce a Trebišov zase platí výstraha druhého stupňa pred povodňami.

valencia

Požiar bytového domu vo Valencii na juhu Španielska si vyžiadal desať životov

23.02.2024 18:24

Zranených je podľa predchádzajúcich správ najmenej 15, z toho šesť hasičov.

SR Ukrajina vojna pomoc utečenci Košice situácia KEX

Rozpočet nepustí. Vláda okresala príspevky na ubytovanie utečencov z Ukrajiny

23.02.2024 17:59

Za tri miestnosti vyplatí štát maximálne 720 eur a za štyri a viac izieb 900 eur.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 83583x
Priemerná čítanosť článkov: 3096x

Autor blogu

Kategórie