Darwinova evolučná teória a spoločnosť.

Dnešný článok priamo nadväzuje na článok Darwinova evolučná teória a stredoškolská matematika a v širšom kontexte na článok Problémy dnešnej doby,  bod 7. (Moderná veda). Môžete sa v ňom dozvedieť o okolnostiach vzniku DET. Je to vlastne niekoľko riadkov z knihy https://www.genesisofthewesternworldview.com/, kapitola IV „Modern science“. (Kto má Kindle a vie po anglicky, môže si ju prečítať zadarmo.)

**************

Materialistické a ateistické myslenie osvietenstva a Francúzskej revolúcie nabralo ďalšiu dynamiku počas nepokojov v 40. rokoch 19. storočia, kedy sa revolučná nálada rýchlo šírila Európou a prekračovala jej hranice. Tieto revolúcie sa uskutočnili pod novými nacionalistickými vlajkami a niesli silné liberálne posolstvo slobody.

Avšak nové myšlienky sa spočiatku dostali len k inteligencii a do parlamentov. Napriek tomu, že prenikli aj niektoré nacionalistické myšlienky, liberálne a moderné myslenie ako celok sa k masám nedostalo.

Bez ohľadu na to, aké názory politici a médiá propagovali počas týždňa, väčšina ľudí stále verila tomu, čo kňazi kázali v nedeľu. Mnohí boli zmätení. Nevedeli, ako zvládnuť „slobodu“, ktorú im „dali“ a, samozrejme, sa zdráhali prijať spôsoby, ktorými nová kapitalistická spoločnosť ovplyvnila ich životy materiálne aj morálne.

Niečo viselo vo vzduchu západnej spoločnosti. Chýbajúcim bolo racionálne ospravedlnenie kapitalizmu, pretože obyvateľstvo vnímalo tento nový systém ako drsný a sebecký nielen na vzdialené kolónie, ale aj na svojich vlastných ľudí. V tomto kontexte sa objavila Darwinova evolučná teória pre lídrov vo veľmi vhodnom čase.

Termín evolúcia je dnes spájaný s Charlesom Darwinom, avšak Herbert Spencer začal písať o evolúcii osem rokov predtým, ako Darwin publikoval svoju hlavnú prácu. Spencer tiež vytvoril frázu prežitie najschopnejších, čo je spôsob chápania Darwinovho prirodzeného výberu. Vo vládnucich kruhoch rástla príťažlivosť Spencerovej všeobjímajúcej doktríny sociálneho darvinizmu, podľa ktorej sa princípy evolúcie vrátane prirodzeného výberu vzťahujú nielen na biologické druhy vyvíjajúce sa v geologických časoch, ale aj na ľudské spoločnosti.

Ruský filozof a prírodovedec Nikolaj Danilevskij, Darwinov súčasník, úsečne poznamenal, že Darwinova evolučná teória bola vytvorená s rovnakou anglickou nacionalistickou motiváciou ako iné politické a ekonomické teórie:

V polovici 17. storočia Angličan Hobbes vytvoril politickú teóriu … „vojna proti všetkým“. … Na konci 18. storočia Škót Adam Smith vytvoril ekonomickú teóriu voľnej súťaže. … A napokon vidíme, že v oblasti fyziológie Angličan Darwin zostrojil teóriu „boja za existenciu“, ktorá má vysvetliť pôvod živočíšnych a rastlinných druhov a vytvárať biologickú harmóniu. … Podľa môjho názoru sú všetky jednostranné a majú rovnaký charakter preháňania ako ich spoločný základ v anglickom národnom charaktere. … Niet pochýb o tom, že všetky nesú odtlačok národnosti.

(Danilevskii, Nikolay Iakovlevich. 2013. Russia and Europe. Bloomington, IN: Slavica Publishers, Indiana University., p. 116)

Pre anglické ekonomické a nacionalistické sily sa koncept prirodzeného výberu čoskoro stal príťažlivým, lebo racionalizoval, že to, čo je normálne v prírode, je normálne aj v ľudských spoločnostiach silnejší prežije. Ak by sa to akceptovalo, plne by to ospravedlnilo kapitalizmus a britskú koloniálnu expanziu v očiach ľudí. Takže zostávalo už len vyhlásiť Darwinovu evolučnú teóriu za vedeckú.

Tag:

Kedy môže prísť zmierenie po 2SV?

09.05.2025

Je už 80 rokov po poslednej svetovej vojne a propaganda víťazov stále pretrváva! Kedy sa táto demagógia skončí? Som v tomto realista, alebo ak chcete pesimista. Čo by sa k tomu muselo stať? – No predsa, najprv by sa museli otvoriť archívy. Doteraz však boli otvorené len archívy porazenej strany, Nemecka. Víťazi stále svoje motívy úspešne zatĺkajú. Je [...]

Pani Columbová na Slovensku

06.05.2025

Najprv dve slovníkové definície: fašizmus, politická ideológia a masové hnutie, ktoré dominovali v mnohých častiach strednej, južnej a východnej Európy v rokoch 1919 až 1945 a ktoré mali prívržencov aj v západnej Európe, … Hoci sa fašistické strany a hnutia od seba výrazne líšili, mali mnoho spoločných charakteristík, vrátane extrémneho militaristického [...]

Kotrmelce súčasnej historiografie

28.04.2025

„Je nepravdepodobné, že by niekto v našej krajine poznal pravdu o Ukrajine. Nič také sa nestalo odvtedy, čo nám všetkým klamali o invázii do Iraku, o vymyslených „zbraniach hromadného ničenia“„, napísal Peter Hitchens, britský autor a žurnalista. (https://cz24.news/britsky-daily-mail-klamali-nam-o-ukrajine/) Samozrejme, že Hitchins sa vyjadril len [...]

babiš

V Česku stúpla podpora opozičného hnutia ANO aj vládnej koalície Spolu

18.05.2025 19:27

Na treťom mieste by podľa prieskumu skončila nacionalistická strana SPD Tomia Okamuru.

Macko, Duleba, Wlachovský

VIDEO: Duleba a Macko o vojne na Ukrajine

18.05.2025 19:00

Alexander Duleba a Pavel Macko o vojne na Ukrajine, mierových pokusoch USA, vzťahu Ruska k Európe či hybridnej vojne.

Pápež Lev XIV., pellegrini

Pellegrini sa stretol s novým pápežom. Lev XIV. dúfa, že niekedy ešte zavíta na Slovensko

18.05.2025 16:52

Pápež si podľa prezidenta pamätá, že na Slovensku niekoľkokrát bol, a evidoval aj to, že nasledujúce mesiace mal k nám niekoľkokrát prísť.

izrael gaza palestína

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, za deň zahynulo najmenej 125 ľudí

18.05.2025 15:30

Netanjahu uviedol, že Izrael je otvorený dohode s Hamasom, ktorá by zahŕňala „ukončenie bojov“ v Pásme Gazy.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 124684x
Priemerná čítanosť článkov: 2653x

Autor blogu

Kategórie