Založ si blog

1. ČSR, Slováci a Aristoteles

V diskusii na Hlavných Správach pod mojim článkom „Niekoľkokrát malo Slovensko šťastie sprostých, ďalší raz ho už nemusí mať zaznelo kadečo a spomeniem aspoň jeden text:

„Mna okrem toho co ste napisal na vas stve, ze Slovakov obvinujete z vyhnania Nemcov zo Sudiet. Je to rovnaka loz, aku vedu Madari, ze ich Slovaci vyhanali zo Slovenska.“

Ak je pravdou, že autor tohto komentára pod nickom „ticho“ je vysokoškolským profesorom (ako tvrdí ďalší anonym „cynik“), tak je to veľmi smutná vizitka nášho vyššieho školstva – lebo nič také som nielenže nepovedal, ale si ani nemyslím. Pán „profesor“ (úvodzovky sú tu myslené ako citát, nie ako irónia – ja totiž neviem, kto sa za anonymom schováva) preukázal základné nedostatky z logiky. V mojom koši napokon skončili obaja, „ticho“ aj „cynik“, aj keď nie pre nedostatky v ich logike, ale pre neakceptovateľné správanie.

Nelogickosť „tichovho“ citátu vysvetlím pomocou Aristotelových štyroch aitiai (čosi  ako „vysvetlenia“), ktoré sú veľmi názorné, ale bežne sa žiaľ nevyučujú. Skúste sa teraz trochu sústrediť, ono by to malo byť súčasťou základného stredoškolského učiva o logike.

Aristoteles ako súčasť svojej epistemológie identifikoval a popísal štyri tzv. „aitiai“, ktoré videl za každým procesom alebo artefaktom v prírode:

(1) … existencia materiálu … (materiálna aitia), (2) … forma [eidos] … (formálna aitia), (3) … nezávislý agent … (výkonná aitia), (4) … koniec alebo účel (finálna aitia) …

(Aristotle, The Physics I 129, 131; Book II, Chap. III)

O čo tu ide, sa najlepšie dá pochopiť na príkladoch:

  1. Ak sochár chce nejakým spôsobom osláviť koncept rodiny (finálna aitia), môže si zvoliť trojčlenný výjav predstavujúci otca, matku a dieťa (formálna aitia), vybrať kameň ako materiál (materiálna aitia) a vytesať dielo (výkonná aitia).
  2. Alebo pripravenie kávy na kávovare: „materiálna aitia“ – kávové zrno, „formálna aitia“ – kávovar, „efektívna aitia“ – stlačenie spúšťacieho tlačidla, „finálna aitia“ – zámer pripraviť šálku kávy.
  3. Kto tieto príklady pochopil, tak sa ľahko orientuje aj vo večných hádkach o tom, či zabíjajú zbrane alebo ľudia.
  4. Poznámka: Moderná veda sa zaoberá len „materiálnou aitia“ a „efektívnou aitia“, kým „formálnu aitia“ a „finálnu aitia“ ignoruje. Toto je hlavná príčina krízy v modernej vede.

S nádejou, že ste pochopili teóriu Aristotelových vysvetlení, aplikujem ich teraz na proces vytvorenia 1. ČSR:

Materiálna aitia – zapojenie masy Slovákov ako množiny hlasov.
Formálna aitia – vytvorenie post-monarchického, liberálno-demokratického štátu.
Výkonná aitia – vyhlásenie 1. ČSR.
Finálna aitia – odstavenie Sudetských Nemcov od rozhodovania v novom štáte.

Výsledkom tohto procesu bolo vytvorenie ďalšej príčiny na vznik WWII (brutálne zaobchádzanie s Nemeckom a podvod pri vzniku Poľska nimi boli tiež).

Ani náhodou som teda netvrdil to, čo pán „profesor“ tvrdil, že som tvrdil. Potvrdil mi ale rozsah problémov, ktoré máme s našou inteligenciou ako vrstvou, s historiografiou a s logikou.

Linky:
Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Einstein a jeho teórie relativity

26.05.2024

Témy „Einstein a jeho teórie relativity“ som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som k tomu aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Einstein a jeho teórie relativity. Táto téma je dôležitá, lebo mnohí z vás veria tzv. „modernej vede“ a neuvedomujete si, že hoci váš [...]

Darwin a darvinizmus

17.04.2024

Témy Darwin a jeho evolučná teória som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Darwin a darvinizmus. Mnohí z vás celý život veria, že vaši pra-pra-pra-…predkovia boli potkany a skaly, ktoré boli prirodzene vytvorené z ničoho (tak ako [...]

Kopernik a Kopernikovský princíp

18.03.2024

Témy Kopernikovský princíp som sa pred zopár mesiacmi už trošku dotkol v blogu Kopernikovský princíp … Teraz pridávam niekoľko detailov. Málokto si uvedomuje, že dnešný spoločenský svetonázor je postavený na „modernej vede“, ktorá sa v stredoveku začala od skutočnej vedy odkláňať. Dnešná veda je založená na teóriách a špekuláciách, ktoré, aj keď [...]

Donald Trump

Trumpov tím nezaháľa: Harrisová je horšia než Biden, vyhlásil. Majú plán 'politického útoku'

21.07.2024 22:24

Republikáni volajú aj po rezignácii z prezidentské­ho postu.

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 22:42

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 94378x
Priemerná čítanosť článkov: 3146x

Autor blogu

Kategórie