Založ si blog

1. ČSR, Slováci a Aristoteles

V diskusii na Hlavných Správach pod mojim článkom „Niekoľkokrát malo Slovensko šťastie sprostých, ďalší raz ho už nemusí mať zaznelo kadečo a spomeniem aspoň jeden text:

„Mna okrem toho co ste napisal na vas stve, ze Slovakov obvinujete z vyhnania Nemcov zo Sudiet. Je to rovnaka loz, aku vedu Madari, ze ich Slovaci vyhanali zo Slovenska.“

Ak je pravdou, že autor tohto komentára pod nickom „ticho“ je vysokoškolským profesorom (ako tvrdí ďalší anonym „cynik“), tak je to veľmi smutná vizitka nášho vyššieho školstva – lebo nič také som nielenže nepovedal, ale si ani nemyslím. Pán „profesor“ (úvodzovky sú tu myslené ako citát, nie ako irónia – ja totiž neviem, kto sa za anonymom schováva) preukázal základné nedostatky z logiky. V mojom koši napokon skončili obaja, „ticho“ aj „cynik“, aj keď nie pre nedostatky v ich logike, ale pre neakceptovateľné správanie.

Nelogickosť „tichovho“ citátu vysvetlím pomocou Aristotelových štyroch aitiai (čosi  ako „vysvetlenia“), ktoré sú veľmi názorné, ale bežne sa žiaľ nevyučujú. Skúste sa teraz trochu sústrediť, ono by to malo byť súčasťou základného stredoškolského učiva o logike.

Aristoteles ako súčasť svojej epistemológie identifikoval a popísal štyri tzv. „aitiai“, ktoré videl za každým procesom alebo artefaktom v prírode:

(1) … existencia materiálu … (materiálna aitia), (2) … forma [eidos] … (formálna aitia), (3) … nezávislý agent … (výkonná aitia), (4) … koniec alebo účel (finálna aitia) …

(Aristotle, The Physics I 129, 131; Book II, Chap. III)

O čo tu ide, sa najlepšie dá pochopiť na príkladoch:

  1. Ak sochár chce nejakým spôsobom osláviť koncept rodiny (finálna aitia), môže si zvoliť trojčlenný výjav predstavujúci otca, matku a dieťa (formálna aitia), vybrať kameň ako materiál (materiálna aitia) a vytesať dielo (výkonná aitia).
  2. Alebo pripravenie kávy na kávovare: „materiálna aitia“ – kávové zrno, „formálna aitia“ – kávovar, „efektívna aitia“ – stlačenie spúšťacieho tlačidla, „finálna aitia“ – zámer pripraviť šálku kávy.
  3. Kto tieto príklady pochopil, tak sa ľahko orientuje aj vo večných hádkach o tom, či zabíjajú zbrane alebo ľudia.
  4. Poznámka: Moderná veda sa zaoberá len „materiálnou aitia“ a „efektívnou aitia“, kým „formálnu aitia“ a „finálnu aitia“ ignoruje. Toto je hlavná príčina krízy v modernej vede.

S nádejou, že ste pochopili teóriu Aristotelových vysvetlení, aplikujem ich teraz na proces vytvorenia 1. ČSR:

Materiálna aitia – zapojenie masy Slovákov ako množiny hlasov.
Formálna aitia – vytvorenie post-monarchického, liberálno-demokratického štátu.
Výkonná aitia – vyhlásenie 1. ČSR.
Finálna aitia – odstavenie Sudetských Nemcov od rozhodovania v novom štáte.

Výsledkom tohto procesu bolo vytvorenie ďalšej príčiny na vznik WWII (brutálne zaobchádzanie s Nemeckom a podvod pri vzniku Poľska nimi boli tiež).

Ani náhodou som teda netvrdil to, čo pán „profesor“ tvrdil, že som tvrdil. Potvrdil mi ale rozsah problémov, ktoré máme s našou inteligenciou ako vrstvou, s historiografiou a s logikou.

Linky:
Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Slovenské národné povstanie – naozaj?

29.09.2023

Súčasní Slováci sú (sme) rozpoltení takmer vo všetkom a mnohí si mylne myslia, že na príčine je hlavne politika. Určite aj tá tu hrá svoju úlohu, ale problémy ležia omnoho hlbšie. Príčiny daného stavu treba hľadať tak v despotickom ateistickom spoločenskom svetonázore v politike, vede a historiografii, ako aj vo vnímaní Slovenskej republiky z rokov 1939-45. S tým [...]

Dilema tých, čo chcú voliť „pronárodne“

23.09.2023

V prvom rade treba povedať, že nejakú dilemu môže mať len niekto, kto sa začne nad nejakým problémom hlbšie zamýšľať, či už z vlastnej iniciatívy alebo pod vonkajším vplyvom. Ďalším aspektom je, že ľudia, ktorí by mali byť zodpovední, dôležité pojmy neobjasňujú. Akademici, politici, hlavnoprúdové a dokonca ani tzv. „alternatívne“ médiá [...]

Fico, Danko, V4 a parlamentné voľby 2023 na Slovensku

16.09.2023

Súčasná súdna moc na Slovensku sa niekedy správa, ako keby „videla ľuďom do hláv“, ako napríklad v prípadoch Mariána Kotlebu alebo Milana Mazureka. Mimochodom, takéto niečo si katolícka cirkev nedovolila tvrdiť ani v stredoveku, o čom svedčí, dokonca dvojnásobne, jej postup proti bludom Galilea Galileiho, najprv vydaním výstrahy r. 1616 (ktorú on ignoroval) a potom [...]

hrivna, Ukrajina, Kyjev

CNN: USA naliehajú na Ukrajinu, aby zosilnila boj proti korupcii

03.10.2023 20:07

Spojené štáty čoraz silnejšie naliehajú na Ukrajinu, aby pridala v boji proti korupcii, píše na svojej internetovej stránke americká televízia CNN.

fico, pellegrini, majerský

Sú na stole už len dve koalície? Fico štartuje rokovania. KDH uteká do opozície a Pellegrini už má svoju taktiku

03.10.2023 19:00

Začalo sa prvé kolo oficiálnych rokovaní o vzniku novej vlády. Pellegrini si uvedomuje svoju pozíciu čoraz viac a zrejme sa ju nebojí využiť.

Mondi SCP, Ružomberok

Výkonnejší kotol v ružomberských papierňach vraj zhorší ovzdušie. Spustili petíciu

03.10.2023 17:21

„Žijeme v dopravnom a ekologickom pekle. Obávame sa zhoršenia životného prostredia,“ komentuje plán výmeny starého kotla za podstatne výkonnejší mestský poslanec Ján Kuráň. Primátor hovorí o strašení.

Voľby 2023 / Volebná miestnosť /

Vo Vysokých Tatrách prišlo voliť viac turistov než domácich

03.10.2023 16:51

Vo Vysokých Tatrách odvolilo 4 064 voličov, z toho 2 089 na hlasovacie preukazy.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 63878x
Priemerná čítanosť článkov: 2904x

Autor blogu

Kategórie