Slováci sú dvakrát rozvedení. Ale sú aj bez záväzkov?

Väčšina z vás zrejme netuší, o čom tento nadpis je. Pritom nie je formulovaný v štýle „nadpis je jedna vec, článok druhá“ a nie je to ani nejaký „clickbite“ (chyták na získanie pozornosti čitateľa, nadhodiac len nejakú triviálnu informáciu), ako je to bežné takmer vo všetkých dnešných slovenských periodikách. Nedorozumenie spočíva najmä v tom, že Slovensko má neporiadok (najslušnejší výraz, aký na toto mám) vo svojej historiografii, dávnejšej aj novodobej.

Prvé z „manželstiev“ bolo tak povediac „z donútenia“. My sme si Maďarov za partnera nevybrali, ale oni si ohradili v dedine (Rakúsko-Uhorsko) určitý statok (Uhorsko) a u richtára (Franz Joseph I) akosi dosiahli (cez Sisi?), že ten vzťah je legitímny. Dodnes tomu veria a bijú sa za to do pŕs, aj tí na Slovensku. Nám sa totok (úmyselný slang) samozrejme nepáčilo a chceli sme ten „vzťah“ ukončiť (1918).

Druhé „manželstvo“ bolo zrušené r. 1989, keď bolo rozdelené Československo („Těžkoslovensko“ podľa môjho vtedajšieho kolegu). Tu si myslím, že väčší záujem na rozchode bol na českej strane („penězovod“, „pomlčka v názve“ a tak ďalej).

A teraz k tým naším záväzkom. Pochybujem, že niekoho z vás nejaké vôbec napádajú. Tu musím tiež priznať, že nič také ako naše „dlhy“ niekomu ani ja nepoznám a to som (skromne tvrdím) pomerne dosť sčítaný a sledujúci tak akademické ako aj alternatívne zdroje.

Lenže je tu problém Sudetských Nemcov. A znovu, nie, nechcem povedať, že my sme 2. svetovú spôsobili, ale našou spoluúčasťou v 1. ČSR sme k nej pasívne prispeli tým, že sme Čechom umožnili vybabrať so Sudetskými Nemcami, ktorých bolo viacej ako nás. Toto viedlo k 2. svetovej (spolu s „príspevkami“ Poľska a Churchilla).

Takže aký záväzok nám tu visí? No predsa mali by sme sa Sudetským Nemcom ospravedlniť! Boli sme neschopní urobiť si s novodobými Maďarmi poriadok sami a dali sme sa dokopy s Čechmi na úkor Sudetských Nemcov. Zlovestná kombinácia. Poľahčujúcou, ale nie postačujúcou, okolnosťou pre nás tu je, že Česi podviedli aj nás, napríklad čo sa týka pomlčkovej vojny, už pri vzniku 1.ČSR.

Odôvodnené ospravedlnenie je prospešné pre obe strany. V tomto prípade by sme my okrem morálnej očisty mohli konečne začať aj s upratovaním v našich novodobých dejinách.

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

27. augusta 1944 — Podsuchá-Biely Potok

29.03.2025

Čím som starší, tým viac si uvedomujem, ako málo my Slováci poznáme vlastné dejiny. O niektorých udalostiach týkajúcich sa priebehu puču zvaného „SNP“, ktorý stále nad nami verejne visí ako akási slávobrána, som sa napríklad dozvedel len pred pár rokmi z knižky Milana S. Ďuricu „Dejiny Slovenska a Slovákov“. Dostal som sa k nej viac-menej náhodou. V jej 4. [...]

Liberálna demokracia — slon v obývačke

23.03.2025

Keď sa povie „v obývačke je slon“, tak to znamená, že jestvuje očividný problém alebo zložitá situácia, ale ľudia o tom nechcú hovoriť. V danom prípade „obývačkou“ myslím západnú civilizáciu a „slonom“ tzv. „liberálnu demokraciu“. V prvom rade si treba uvedomiť, že „liberálna demokracia“ nie je „liberálnou“ a nie je ani [...]

USA boli jazýčkom na váhach v 1. a 2. svetovej vojne a budú aj v tretej, ak nejaká bude

12.03.2025

Aspoň mimo mainstreamových stránok sa konečne prestaňme klamať, žijeme predsa stále v propagande nielen druhej ale dokonca ešte aj prvej svetovej vojny. Je tomu už vyše 20 rokov, ale spomínam si na to takmer ako by to bolo dnes. Práve som vtedy konzultoval pre Harvardskú univerzitu v Cambridge, MA, keď v jednej TV relácii na stanici CSPAN americký historik Michael [...]

kompostáreň, Brezno

Hnojivo si v Brezne vyrobia sami. Okrem mesta si z neho môžu brať aj bežní obyvatelia

03.04.2025 07:45

Tony odpadu z dreva, trávy či zvyškov jedál spracujú Brezňania v modernej kompostárni.

netanjahu, orbán

Netanjahu pricestoval do Maďarska napriek medzinárodnému zatykaču

03.04.2025 06:40

Orbán pozval Netanjahua ešte v deň vynesenia verdiktu ICC. Maďarsko by malo izraelského premiéra na svojom území zatknúť.

vojna na Ukrajine, Grad

ONLINE: Putinov vyjednávač rokoval vo Washingtone. Spojenci z NATO sľúbili Ukrajine pomoc 20 miliárd eur

03.04.2025 06:15, aktualizované: 07:50

Spojenci prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú podporu v hodnote viac ako 20 miliárd eur, uviedol šéf NATO. Vlani dostala okolo 50 miliárd eur.

Trump

Príliš milý na Rusko: Trump nahneval už takmer všetkých Ukrajincov. Na Moskvu ani len clá neuvalil

03.04.2025 06:00

Iba 19 percent Ukrajincov momentálne verí, že Trump má pozitívny vplyv na ich krajinu.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 118058x
Priemerná čítanosť článkov: 2746x

Autor blogu

Kategórie