Založ si blog

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však tento súvis neuvedomuje a napríklad aj na Hlavných správach, keď sa pozriete do rubriky „Svetonázor“, tak tam nájdete takmer výlučne iba články vzťahujúce sa na cirkev, ako keby ateisti nijaký svetonázor ani nemali. Lenže oni ho nielenže majú, a síce ateistický a materialistický, ale navyše ho pretláčajú vojnami (zhruba od meruôsmych rokov), politikou, ateistickou a materialistickou „vedou“, školstvom. Dnes žijeme v dobe brutálnej diktatúry ateizmu a materializmu.

Vybrali sme (ste) si staronovú vládu a zase sa tu začína spomínať akási školská reforma. Detaily nepoznám, ale dovolím si ich ignorovať, lebo starého psa novým kúskom nenaučíš. Aká je tu pravdepodobnosť, že sa niekto tentokrát pozastaví pri tom najdôležitejšom, teda pri svetonázore? 0.00001? Nula? Pod „reformou“ sa tu zase bude mieniť zrejme niečo na spôsob ako pretlačiť súčasnú politickú agendu do myslí nastupujúcej generácie, ozdobenú nejakými kučierkami ako „naučiť sa žiť s umelou inteligenciou“ alebo „lepšie pripraviť na život“ a podobne. To je síce dôležité, ale samo o sebe to nie je „reforma“, akú by si predstavovala moja maličkosť. Vyzbrojiť deti, vrátane tých najchudobnejších, ipadmi, je len technická výpomoc pri vyučovaní.

Nestrieľajme, ale hľadajme spoločenskú diskusiu. Opakovane sa pýtam: viete o nejakej? O koľkej v poradí reforme školstva sa na Slovensku teraz uvažuje, tretej, piatej, alebo vari dvadsiatej siedmej? Čo priniesli tie predošlé a prečo potrebujeme ďalšiu? Všimli ste si aký ľahký bol prechod ľudí Východného bloku z tzv. „socializmu“ do tzv. „liberálnej demokracie“ a prečo? – Nuž najmä preto, lebo spoločnosť má stále ten istý svetonázor a tú istú vedu. A oboje je nepodložené.

Keď som nedávno zatelefonoval do Slobodného vysielača do relácie s príznačným názvom „Ako ďalej? (185)“, kde práve o „reforme školstva“ jednorázovo diskutovali a spomenul som aj dôležitosť svetonázoru, tak dotyčný redaktor najprv nechcel na moju pripomienku ani zareagovať. A vraj je to bývalý učiteľ. Našťastie jeden z hostí, pani učiteľka, dosť dobre pochopila, kam som mieril.

Tí, ktorí poznáte moje blogy, viete, že Koperníkove a Galileove špekulácie ohľadom Slnka a Zeme dodnes neboli vedecky dokázané, hoci mnohí to skúšali. Napriek tomu ich názory viedli v 19. st. k ateistickému nasmerovaniu vedy a cez školstvo aj celej „západnej“ civilizácie. Ako sa to stalo?

Až do konca 18. st. bolo vzdelanie detí možné prakticky len v školách zriadených popri farách. Na vrchole osvietenstva však Mária Terézia, naša vtedajšia panovníčka, urobila dve zmeny vo svojom habsburskom domíniu: povolila cigáňom usadiť sa a r. 1774 zaviedla školskú dochádzku pre deti od 6 do 12 rokov, ktorú potom r. 1788 jej syn Jozef II aj uzákonil. Nasledujúce Darwinove a Einsteinove teórie už mali teda pripravené prostriedky na šírenie a indoktrinovanie nasledujúcich generácií. Toto je dnešný stav nášho školstva.

Pred akoukoľvek reformou školstva sa teda treba najprv konečne hlbšie zamyslieť nad smerovaním vedy.

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Svetové vojny a dnešné Slovensko

05.01.2024

Je tomu už vyše 20 rokov, ale spomínam si na to takmer ako by to bolo dnes. Práve som vtedy konzultoval pre Harvardskú univerzitu v Cambridge, MA, keď v jednej TV relácii na stanici CSPAN historik Michael Beschloss vyslovil vetu: „Medzi historikmi už neplatí kedysi verejne prijatá téza, že za vznik 1SV (1. svet. vojna) mohlo výlučne Nemecko“. Toto ma veľmi zaujalo, lebo veď [...]

Slováci sú dvakrát rozvedení. Ale sú aj bez záväzkov?

16.11.2023

Väčšina z vás zrejme netuší, o čom tento nadpis je. Pritom nie je formulovaný v štýle „nadpis je jedna vec, článok druhá“ a nie je to ani nejaký „clickbite“ (chyták na získanie pozornosti čitateľa, nadhodiac len nejakú triviálnu informáciu), ako je to bežné takmer vo všetkých dnešných slovenských periodikách. Nedorozumenie spočíva najmä v [...]

Liberálno-demokratické smerovanie Slovenska

13.10.2023

Takže ďalšie voľby sú za nami a aj tieto sme (ste) príkladne zorali. Efektívne, tzv. „sociálni demokrati“ („Smer 1“, „Smer 2“, „Smer 3“), nech už toto označenie znamená čokoľvek, budú síce vystavení silnej „progresivistickej“, ale nijakej ľudovej opozícii v parlamente. Nula! Slovenská politika je tak na ďalšie roky obmedzená na hašterenie dvoch [...]

Zdiar I

SHMÚ varuje pred víchricou na horách, platia aj výstrahy pred dažďom

23.02.2024 18:44

V okresoch Michalovce a Trebišov zase platí výstraha druhého stupňa pred povodňami.

valencia

Požiar bytového domu vo Valencii na juhu Španielska si vyžiadal desať životov

23.02.2024 18:24

Zranených je podľa predchádzajúcich správ najmenej 15, z toho šesť hasičov.

SR Ukrajina vojna pomoc utečenci Košice situácia KEX

Rozpočet nepustí. Vláda okresala príspevky na ubytovanie utečencov z Ukrajiny

23.02.2024 17:59

Za tri miestnosti vyplatí štát maximálne 720 eur a za štyri a viac izieb 900 eur.

Alexej Navaľnyj

Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení

23.02.2024 17:07

Navaľného matka odmietla vyjednávať s vyšetrovateľmi, pretože tí nemajú právomoci rozhodnúť, ako a kde má pochovať syna.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 83576x
Priemerná čítanosť článkov: 3095x

Autor blogu

Kategórie