Založ si blog

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však tento súvis neuvedomuje a napríklad aj na Hlavných správach, keď sa pozriete do rubriky „Svetonázor“, tak tam nájdete takmer výlučne iba články vzťahujúce sa na cirkev, ako keby ateisti nijaký svetonázor ani nemali. Lenže oni ho nielenže majú, a síce ateistický a materialistický, ale navyše ho pretláčajú vojnami (zhruba od meruôsmych rokov), politikou, ateistickou a materialistickou „vedou“, školstvom. Dnes žijeme v dobe brutálnej diktatúry ateizmu a materializmu.

Vybrali sme (ste) si staronovú vládu a zase sa tu začína spomínať akási školská reforma. Detaily nepoznám, ale dovolím si ich ignorovať, lebo starého psa novým kúskom nenaučíš. Aká je tu pravdepodobnosť, že sa niekto tentokrát pozastaví pri tom najdôležitejšom, teda pri svetonázore? 0.00001? Nula? Pod „reformou“ sa tu zase bude mieniť zrejme niečo na spôsob ako pretlačiť súčasnú politickú agendu do myslí nastupujúcej generácie, ozdobenú nejakými kučierkami ako „naučiť sa žiť s umelou inteligenciou“ alebo „lepšie pripraviť na život“ a podobne. To je síce dôležité, ale samo o sebe to nie je „reforma“, akú by si predstavovala moja maličkosť. Vyzbrojiť deti, vrátane tých najchudobnejších, ipadmi, je len technická výpomoc pri vyučovaní.

Nestrieľajme, ale hľadajme spoločenskú diskusiu. Opakovane sa pýtam: viete o nejakej? O koľkej v poradí reforme školstva sa na Slovensku teraz uvažuje, tretej, piatej, alebo vari dvadsiatej siedmej? Čo priniesli tie predošlé a prečo potrebujeme ďalšiu? Všimli ste si aký ľahký bol prechod ľudí Východného bloku z tzv. „socializmu“ do tzv. „liberálnej demokracie“ a prečo? – Nuž najmä preto, lebo spoločnosť má stále ten istý svetonázor a tú istú vedu. A oboje je nepodložené.

Keď som nedávno zatelefonoval do Slobodného vysielača do relácie s príznačným názvom „Ako ďalej? (185)“, kde práve o „reforme školstva“ jednorázovo diskutovali a spomenul som aj dôležitosť svetonázoru, tak dotyčný redaktor najprv nechcel na moju pripomienku ani zareagovať. A vraj je to bývalý učiteľ. Našťastie jeden z hostí, pani učiteľka, dosť dobre pochopila, kam som mieril.

Tí, ktorí poznáte moje blogy, viete, že Koperníkove a Galileove špekulácie ohľadom Slnka a Zeme dodnes neboli vedecky dokázané, hoci mnohí to skúšali. Napriek tomu ich názory viedli v 19. st. k ateistickému nasmerovaniu vedy a cez školstvo aj celej „západnej“ civilizácie. Ako sa to stalo?

Až do konca 18. st. bolo vzdelanie detí možné prakticky len v školách zriadených popri farách. Na vrchole osvietenstva však Mária Terézia, naša vtedajšia panovníčka, urobila dve zmeny vo svojom habsburskom domíniu: povolila cigáňom usadiť sa a r. 1774 zaviedla školskú dochádzku pre deti od 6 do 12 rokov, ktorú potom r. 1788 jej syn Jozef II aj uzákonil. Nasledujúce Darwinove a Einsteinove teórie už mali teda pripravené prostriedky na šírenie a indoktrinovanie nasledujúcich generácií. Toto je dnešný stav nášho školstva.

Pred akoukoľvek reformou školstva sa teda treba najprv konečne hlbšie zamyslieť nad smerovaním vedy.

Linky:

Youtube – Zdenko Drdol
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Tag:

Einstein a jeho teórie relativity

26.05.2024

Témy „Einstein a jeho teórie relativity“ som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som k tomu aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Einstein a jeho teórie relativity. Táto téma je dôležitá, lebo mnohí z vás veria tzv. „modernej vede“ a neuvedomujete si, že hoci váš [...]

Darwin a darvinizmus

17.04.2024

Témy Darwin a jeho evolučná teória som sa pred zopár mesiacmi v mojich blogoch už trošku dotkol. Teraz pridávam niekoľko detailov a vytvoril som aj krátke video na YT: zdenko drdol, presnejšie Darwin a darvinizmus. Mnohí z vás celý život veria, že vaši pra-pra-pra-…predkovia boli potkany a skaly, ktoré boli prirodzene vytvorené z ničoho (tak ako [...]

Kopernik a Kopernikovský princíp

18.03.2024

Témy Kopernikovský princíp som sa pred zopár mesiacmi už trošku dotkol v blogu Kopernikovský princíp … Teraz pridávam niekoľko detailov. Málokto si uvedomuje, že dnešný spoločenský svetonázor je postavený na „modernej vede“, ktorá sa v stredoveku začala od skutočnej vedy odkláňať. Dnešná veda je založená na teóriách a špekuláciách, ktoré, aj keď [...]

Donald Trump, ucho, obväz

Trump s obviazaným uchom na zjazde Republikánskej strany, ľudia skandovali bojuj

16.07.2024 07:00

Keď Trump vkročil do haly v Milwaukee, kde sa zjazd koná, prítomní skandovali "Bojuj! Bojuj! Bojuj!" a zaťali ruky v päste.

dron

Milión dronov za rok? Na Rusov sa v ukrajinských pivniciach pripravuje armáda strojov

16.07.2024 06:38

Námestník ukrajinského ministra pre digitalizáciu chce, aby Ukrajinci vyrábali za rok milióny dronov.

ATACMS, rakety

ONLINE: Pentagón vysvetlil, prečo nechce povoliť Ukrajine útočiť americkými raketami hlboko v Rusku

16.07.2024 06:30, aktualizované: 06:58

Napriek tomu, že Spojené štáty povolili Kyjevu používať americké zbrane pre útoky na ruskom území blízko hraníc, ich použitie hlbšie v Rusku odmietajú.

Biden

WSJ: Miliardár Musk chce naliať do Trumpovej kampane 45 miliónov dolárov mesačne

16.07.2024 06:09

Americký miliardár Elon Musk chce venovať mesačne zhruba 45 miliónov dolárov organizácii, ktorá usiluje o zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 94194x
Priemerná čítanosť článkov: 3140x

Autor blogu

Kategórie