Na Slovensku zlyháva inteligencia, dlhodobo – časť III

Najväčšie problémy dnešného Slovenska si moja maličkosť dovoľuje priraďovať nie k radovému človeku a voličovi, ktorý vraj „zle volí“, ale k „neviditeľnej“, submisívnej a miestami až kolaborujúcej inteligencii. Badám to v mnohých oblastiach, vymenoval som k tomu niektoré príklady (covid, Ukrajina, EU a NATO), ale okrajovo som poukázal aj na našu históriu z čias Rakúsko-Uhorska. Využívam prítomnosť pána Tkáča v tejto malej diskusii a k maďarizácii sa dnes tiež

stručne vyjadrím. Ako vždy sa rád dám opraviť, poučiť.

Národy vznikajú zvyčajne v ťažkých časoch a to najmä pod vplyvom vonkajších hrozieb. Na toto príklady uvádzať nebudem, lebo jednak ich sami poznáte a potom, ak by som niektorý vybral, tak ihneď by sa našiel niekto s akousi výnimkou z pravidla. A to sa vždy dá, pretože každý národ je jedinečný tak ako je aj snehová vločka.

Definície pojmu „národ“ sa historicky veľmi líšia, iný význam mal národ v Biblii, iný potom v 19. storočí a zasa iný dnes, kedy je už silná snaha pojem národa zdehonestovať a potom ho definitívne vymazať. Toto tiež ukazuje, aká dôležitá je lingvistika.

Pozrime sa ako národy vznikali. Pod vplyvom baconovskej a newtonovskej materialistickej vedy (aj keď obaja boli veriaci) a kantovskej filozofie začalo vrcholiť tzv. „osvietenstvo“ a toto negatívne vplývalo tak na kresťanstvo ako aj na európske monarchie. J. G. Herder vtedy síce vyšiel s pojmom „das Volk“ (ľud), ale po Francúzskej revolúcii sa uchytil pojem „národ“, ktorý má dosť iný význam, viac občiansky.

Spomínam to preto, lebo koniec 18. storočia bola doba, keď sa z jednoduchého nárečia, ktorým vtedy v jednej časti Uhorska hovorilo snáď len jednociferné percento* prevažne sedliakov, začala vytvárať maďarčina. Súviselo to s prudkým záujmom vytvoriť národ Maďarov, k čomu bol potrebný jazyk. Pritom šľachta, úrady a armáda – všetci dovtedy a ešte dosť dlho potom komunikovali najmä latinsky alebo nemecky.

V meruôsmych rokoch (1848-49) Európa vrela revolúciami, ktoré sa niesli nielen v nacionálnom duchu, ale šírili aj osvietenské myšlienky. Šampiónom v tomto bol Lord Henry Palmerston, britský štátnik, ktorý podporoval nacionálne revolúcie vo všetkých krajinách – okrem vlastnej. Tu sú aj počiatky liberálnej demokracie v štýle veneciánskej (benátskej) tradície. To je tá, ktorú si v takmer nezmenenej podobe „užívame“ dodnes. Niektorí z nás aj bez úvodzoviek. Ale to je iná téma, ktorú som podrobnejšie rozobral v mojej knihe (podobne ako aj „národ“).

Sloveni síce existovali oveľa skôr ako Maďari, avšak nám sa nepodarilo slovenčinu včas kodifikovať (dôvody tu nejdem rozoberať, aj keď máličko o tom viem), a preto mohla začať maďarizácia, najprv pomalšie ešte v dobách Rakúska a neskôr veľmi silne po r. 1867, už bez výraznejšieho vplyvu Rakúska. Mimochodom, kdesi som čítal, že tak ako dali Habsburgovci rovnoprávnosť Maďarom, silno uvažovali neskôr aj o tom, že by ju nejakou formou dali aj iným národom, najmä Čechom. Vojna 1914-18 zmarila aj toto.

Sú teda Slováci ešte národom? – Určite, zatiaľ sú (sme). Ešte stále máme totiž jazyk (ktorý je snaha degenerovať), inteligenciu (kdesi) a tradície (tie vidím stále nádejne).

OPRAVA: * Pôvodne som napísal „jednopercentné množstvo“, čo bol preklep.

Tag:

Pani Columbová na Slovensku

06.05.2025

Najprv dve slovníkové definície: fašizmus, politická ideológia a masové hnutie, ktoré dominovali v mnohých častiach strednej, južnej a východnej Európy v rokoch 1919 až 1945 a ktoré mali prívržencov aj v západnej Európe, … Hoci sa fašistické strany a hnutia od seba výrazne líšili, mali mnoho spoločných charakteristík, vrátane extrémneho militaristického [...]

Kotrmelce súčasnej historiografie

28.04.2025

„Je nepravdepodobné, že by niekto v našej krajine poznal pravdu o Ukrajine. Nič také sa nestalo odvtedy, čo nám všetkým klamali o invázii do Iraku, o vymyslených „zbraniach hromadného ničenia“„, napísal Peter Hitchens, britský autor a žurnalista. (https://cz24.news/britsky-daily-mail-klamali-nam-o-ukrajine/) Samozrejme, že Hitchins sa vyjadril len [...]

Začiatok „SNP“ podľa generálmajora Miloša Vesela

15.04.2025

Kedy sa protištátny puč, neskôr nazvaný a doteraz honosne nazývaný ako „SNP“ vlastne začal? Táto otázka je dôležitá, lebo politicky sa vina za krviprelievanie na Slovensku odvodzuje podľa toho, „kto začal“. Je tomu už vyše 80 rokov a stále je akceptovaná komunistická a čechoslovakistická verzia. Tá však má značné trhliny. Narazil som na noviny [...]

Carla Haydenová

Propagácia 'radikálnych' kníh? Trumpova administratíva v rámci čistiek prepustila riaditeľku Knižnice Kongresu

09.05.2025 08:10

DeLaurová argumentovala, že Haydenová bojovala za dostupnosť, modernizáciu a demokratizácii prístupu k poznatkom.

Konflikt Pakistan - India

V Kašmíre pokračujú letecké útoky. Rubio volal do Pakistanu aj Indie. USA do konfliktu nezasiahnu, odkazuje Vance

09.05.2025 07:37

S oboma stranami spomínaného konfliktu telefonicky hovoril americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

Robert Prevost /  Lev XVI /

Nový pápež má v politike jasno. Jeho staré príspevky na sieťach prekvapujú. Čo si myslí o Trumpovi a Vanceovi?

09.05.2025 06:55

Vatikán potvrdil, že účet je autentický a patril Prevostovi, ktorý sa narodil v Chicagu.

zdrdol

Je nemožné, aby sa niekto začal učiť to, o čom si myslí, že už vie. (Epictetus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 123456x
Priemerná čítanosť článkov: 2684x

Autor blogu

Kategórie